V Pardubicích začaly zápisy do základních škol. Přijít by k nim mělo něco málo přes 900 dětí, tedy o několik desítek méně než loni.
Většina škol se „oblékla“ do slavnostního připravena uvítat budoucí prvňáčky jak se patří. Někteří z malých školáků se již dnešního zápisu nemohli dočkat.

K základní škole ve Studánce se například začaly rodiče s dětmi scházet již před středečním polednem.
Krátce před třináctou hodinou, kdy začínaly zápisy, už vytvořili zhruba čtyřicetimetrovou frontu. Škola, do jejíž spádové oblasti patří i část sídliště Dubina, bude v září otvírat tři první třídy.

V základní škole ve Staňkově ulici vítala předškoláky nefalšovaná čarodějnická třída, v níž dětem s prvními školními „úlohami“ pomohli skřítci, víly, princezny a také čarodějnice Saxana.

Jak také jinak ve škole, v níž se točila generacemi oblíbená pohádková komedie Dívka na koštěti.
„V loňském roce se u nás točilo po sedmatřiceti letech pokračování. To nás inspirovalo pro letošní zápis. Saxana by měla děti provést i prvním školním dnem,“ řekla učitelka Jana Malinová.

Škola počítá s tím, že v září otevře dvě první třídy, v případě potřeby je schopna ještě jednu první třídu přidat.
Zápisy začaly i ve Waldorfské škole v Gorkého ulici. V duchu vyučovacího stylu, který bývá zjednodušeně označován jako škola hrou, zde připravují i zápisy.

Jeden z učitelů se ujme role prostředníka, další odborníci z povzdálí sledují dítě putující světem fantazie. To, jak předškolák plní úkoly, prozradí mnoho o jeho vývoji i osobnosti. „Otvíráme jednu první třídu, letos zřejmě budeme muset některé děti odmítnout. Pravidla pro přijetí jsou u nás stejná jako u ostatních základních škol zřizovaných městem, přednost mají děti bydlící v naší spádové oblasti,“ konstatoval ředitel Pavel Chvojka.

Již druhým rokem mohou školy přijímat do prvních tříd i pětileté nadané děti, pokud je do školy rodiče přihlásí a se zařazením souhlasí také psycholog. „Podle informací pedagogicko psychologické poradny byly všechny děti, které z tohoto důvodu do poradny přišly, narozené na podzim 2004. V době kdy půjdou do školy jim tedy bude již téměř šest let,“ řekla vedoucí odboru komunitních služeb radnice Ivana Liedermanová.

Kolik dětí přijde k zápisu, je těžké odhadnout. Řada dětí, které se před šesti lety v Pardubicích narodily, zde již nemusí bydlet, jiné se přistěhovaly. Do školních lavic však podle zkušenosti odborníků nakonec v září usedne podstatně méně prvňáčků, než přijde k zápisu. V roce 2009 nastoupilo do 1. tříd v 17 pardubických školách 799 žáků, u zápisu jich bylo 971 dětí. Některé děti dostaly odklad, jiné se odstěhovaly.


Nataša Hradní oddělení vnějších vztahů Magistrát města Pardubic