„V Pardubicích ještě počet případů chřipkového onemocnění nepřekročil hranici epidemie. Konkrétně je registrovaných asi 1200 případů na 100 tisíc obyvatel. Ale jsme teprve na začátku. Do 14 dnů je riziko zvýšení tohoto čísla," informovala vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Vyskytuje se chřipkové onemocnění typu A. „Některá respirační onemocnění se projevují rýmou a kašlem a do dvou dnů jsou nemocní většinou v pořádku. Jiná doprovází hlavně únava a svalová bolest," sdělila Olga Hégrová.

Nejvíce se onemocnění projevilo u dětí do pěti let. V nebezpečí jsou tedy zejména školky. V takovém případě má zřizovatel povinnost rozhodnout se, jakým způsobem se zařídí. Záleží na tom, jak situaci zhodnotí. „Prevencí je samozřejmě očkování. Ale také je vhodné vyhýbat se místům s větším počtem lidí a nepoužívat společnou láhev na pití s více osobami. Ve školách je důležité větrání, pobyt na čerstvém vzduchu, vhodné ustrojení a doplňování vitamínů," zakončila vedoucí protiepidemického odboru.