Noví členové vyplní registrační dotazník a podstoupí stěr z ústní dutiny, to vše zabere přibližně patnáct minut. K samotnému odběru kostní dřeně by došlo až v momentě, kdy by transplantaci potřeboval někdo nemocný, kdo má s dárcem největší genetickou shodu.

„Pravděpodobnost, že se registrovaný stane dárcem, je zhruba jedno procento,“ uvedla Martina Chmelová, která se začala o registr dárců zajímat ve chvíli, kdy akutní leukémií onemocněla její kamarádka Janča. Ta nakonec díky výborné shodě mohla přijmout dřeň od své sestry.

„Ačkoliv nebylo potřeba shánět dárce pro Janču, zjistili jsme, že každý čtvrtý nemocný svého dárce nenajde, ačkoliv je mnohdy jeho jedinou nadějí na život. To se snažíme změnit,“ dodala Chmelová a popsala také dva způsoby odběru kostní dřeně. Známější je odběr z pánevní kosti punkční jehlou v narkóze. Novější způsob odběru je přes krevní separátor, který se podobá odběru plasmy. Krev z jedné ruky putuje do přístroje, takzvaného separátoru, který posbírá potřebné krvetvorné buňky a všechny ostatní složky krve se vrátí tělu zase jehlou v druhé ruce zpět. Tento proces trvá zhruba čtyři hodiny.

Nábor dárců se uskuteční ve čtvrtek 24. října od 10 do 17 hodin v Galerie Café v Tyršových sadech. Patronkou pardubického náboru je herečka Marie Doležalová, která sama do registru vstoupila začátkem října.