Strážníci u záchranářů? V Pardubicích je to poslední týdny běžná záležitost. Městská policie Pardubice ve spolupráci se záchrannou službou školí strážníky v poskytování první pomoci přímo v reálných situacích. Nesmí vás proto překvapit, když ze sanitky vystoupí i řidič, záchranář a strážník v uniformě.

Strážníci standardně procházejí kurzem první pomoci a každý na svém opasku ve službě nosí malou lékárničku. V tomto případě jde ale o sbírání praktických zkušeností. Jako jedni z prvních nastoupili na toto netradiční školení strážníci z hlídkové služby. U nich je totiž největší pravděpodobnost, že se na místě události objeví mezi prvními.

Co dělat víme

„Co dělat přibližně víme. Tady si spíše prohlubujeme vlastní znalosti a odkoukáváme, jak pracují profíci pro případ, že když se k něčemu přimotáme, abychom věděli, co a jak. Jsme připraveni poskytnout první pomoc, ve vozidle je velký lékařský batoh s prostředky první pomoci a dokonce i defibrilátor, který už jsme několikrát použili k záchraně života," popsal strážník Vladimír Škoda.

Ten se na záchranné službě včera rozhodně nenudil. Ráno byl s posádkou u případu muže, který zkolaboval na pardubickém nádraží.

Rady z praxe

„Tady šlo o srdeční slabost, takže většinu věcí si obstarala posádka záchranné služby," popsal Vladimír Škoda.

To u dalšího případu ale neplatilo. Šlo o muže, který v Pohřebačce spadl při ořezávání stromu ze žebříku z asi pětimetrové výšky.
Ošetřování pacienta se dělo přímo na dvorku rodinného domu a pomoc strážníka přišla vhod.

Pomocné ruce

Zatímco zdravotníci provedli základní vyšetření a podání některých léků, strážník pomáhal s opatrnou manipulací s pacientem, přípravě vakuové matrace, transportem do sanitního vozu.

„Od lékařské práce tu jsou profesionální záchranáři. My si takhle aspoň osvěžíme některé postupy a v práci si mezi sebou řekneme co a jak. Když příště narazíme na takovou situaci ve službě, už budeme vědět, co s pacientem do příjezdu záchranky můžeme dělat nebo naopak ne," dodal Vladimír Škoda.

S pacientem v Pohřebačce navíc nakonec pomáhali hned tři strážníci. Na místo přijela i hlídka Obecní policie Opatovice nad Labem. Ochotných rukou na místě tak bylo dostatek.

Výhoda to je

„I to je jednou z výhod této spolupráce. U konfliktních situací, jako třeba rvaček, na ubytovnách nebo mezi opilými, je přítomnost strážníka v sanitce pro nás výhodou," uvedl vedoucí lékař Dalibor Kupka.

Školí se ve volnu

„Školením takto projdou všichni strážníci sloužící ve výjezdové skupině. Pro další je seznam otevřený a mohou se podle svého zájmu hlásit do služby. V současné době je na seznamu kolem třiceti příslušníků městské policie," říká mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová.

„Strážníci do služby na záchranku nastupují ve svém volnu v uniformě městské policie, ale bez služební zbraně, protože se může stát, že by s posádkou vyjížděli i do případu mimo vlastní region," dodává Lucie Klementová.

Jedním ze startovacích momentů této spolupráce byl i případ nešťastného úmrtí seniora na pardubickém hlavním nádraží, který doslova umíral za přihlížení kolemstojících svědků. Předlékařskou pomoc v podobě srdeční masáže mu po dlouhých minutách poskytl až strážník, který náhodou procházel okolo se svou dcerou.