Půlroční amnestie na držení nelegálních zbraní, která jejich majitelům zaručovala beztrestnost, skončila. Na okresním ředitelství pardubické policie se tak za tu dobu sešlo přibližně sto deset střelných zbraní a několik set kusů střeliva.

Žádné tanky ani děla lidé nevrátili

„K poslednímu červenci, kdy amnestie skončila, evidujeme zhruba sto deset střelných zbraní a téměř šest set nábojů,“ upřesnila našemu Deníku mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Podle ní lidé vesměs odevzdávali zbraně, které měli třeba na půdě po svých předcích. „Jednalo se hlavně o krátké střelné zbraně, pušky či pistole. Mezi nimi byli třeba i perkusní revolvery. Žádný tank či dělo rozhodně nikdo nevrátil,“ uvedla odlehčeně Maturová.

Deníku se podařilo zjistit, že mezi odevzdanými zbraněmi jsou i poměrně pěkné a mezi sběrateli oceněné kousky. „Máme zde i válečné pušky ze druhé světové války. Mají na sobě nacistické znaky. Zbraně, které slouží vojenským účelům, jsou však pro veřejnost zakázané. Ty se tedy ani po splnění podmínek pro vrácení vydávat zpět jejich majitelům nebudou,“ potvrdil Deníku jeden z pardubických policistů.
Lidé, kteří v době půlroční amnestie nelegálně držené zbraně odevzdali, se stanou jejich majiteli. „Pokud tedy splní veškeré podmínky týkající se například vlastnictví zbrojního průkazu a do dvou měsíců požádají o její registraci. Po provedení balistické expertizy pak bude zbraň majiteli vrácena,“ dodala policejní mluvčí. Výjimkou pak jsou zbraně používané k válečným účelům.

V případě, že lidé, kteří zbraň odevzdali, nejsou majiteli zbrojního průkazu, mohou tuto zbraň převést na oprávněnou osobu nebo ji nechat znehodnotit a využít například k dekoraci.

Mezi odevzdanými zbraněmi jsou podle našich informací například revolvery a samonabíjecí pistole model P 08 či P 38, dále opakovací kulovnice značky Mosin Nagant či německá kulovnice vzor K 98. „Ve výčtu nechybí ani perkusní a lovecké zbraně,“ upřesnila pardubická policejní mluvčí.