Mladý bezdomovec Josef se pro Deník svěřil, jak vypadá jeho den. Život na ulici je podle něj „práce“ na plný úvazek. Josef tráví tři čtvrtě dne tím, že se snaží sehnat něco k jídlu. Obíhá charitativní organizace nebo se přehrabává v kontejnerech za supermarkety. „Většinou beru vakuované potraviny. Nedávno jsem tak narazil na asi pět kilo párků a kilo nivy. Našel jsem i dvanáct dvoulitrových Bráníků,“ popsal Josef, který by si ale přál, aby našel práci a bydlení, ve kterém by měl své soukromí.

Podle odhadů žije v Pardubicích téměř 400 lidí bez domova. Azylových domů ale využívají jen někteří, další mají po městě své „příbytky“. Tím, že jsou Pardubice na hlavní trati, projde městem ročně zhruba 500 bezdomovců. Podle strážníků se na ulici stále častěji ocitají i mladí lidé.

„Za tímto nárůstem stojí rozvolnění pohybu i proticovidových opatřeních v uplynulém roce, ale i smutný fakt, že mezi osobami bez domova stále častěji potkáváme mladé lidi ve věku 18 až 20 let,“ informovala Městské policie Pardubice.

Situaci monitoruje i radnice. „Měl jsem možnost s některými lidmi bez domova mluvit, cesta na ulici může být rychlejší, než se může na první pohled zdát. Po delším pobytu na ulici se stává životním stylem a vytváří se v této skupině velké sociální vazby. A vnitřní motivace situaci řešit se snižuje,“ připomněl náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký. 

Na území Pardubic jsou vedle terénního programu také městská ubytovna, fungující nízkoprahové denní centrum, azylové domy pro matky s dětmi a muže, noclehárny nebo krizová lůžka. Péči na úrovni praktického lékaře pak lidem bez domova poskytuje speciální ordinace.

Nový azylový dům pro Pardubice

Město chce ale vybudovat nový azylový dům pro muže doplněný o nízkoprahové denní centrum, ordinaci a noclehárnu pro muže a ženy. Nový areál má vyrůst v ulici Na Staré poště, kde dnes dvě z těchto služeb už fungují. Navíc v místě, kde sídlí firmy a není tam rodinná zástavba.

Vedení města chce ušetřit, a rozhodlo se proto využít kontejnery, ze kterých komplex sestaví. „Z pohledu investičních nákladů a rychlosti stavby jsme zvolili úspornou variantu sestavit komplex z modulů, které lze v případě potřeby přesunout na jiné místo. Měla by to být i úspornější varianta než klasická stavba. Náklady jsou odhadovány na zhruba 62 milionů korun,“ informoval Rychtecký.

Nový azylový dům pro muže má mít tři nadzemní podlaží, ostatní dva objekty budou jednopodlažní. „Objekt pro muže bude mít kapacitu 23 lůžek v sedmi dvoulůžkových a třech třílůžkových pokojích, přiblížil Branislav Štefanča z odboru rozvoje a strategie města. Nový objekt bude oproti tomu stávajícímu v Milheimově ulici bezbariérový, včetně sociálních zařízení.

V další budově vznikne nízkoprahové denní centrum a dvě noclehárny. Ta pro muže bude disponovat 12 lůžky, pro ženy devíti lůžky. Ve třetím objektu se plánuje ordinace lékaře, poskytujícího zdravotní péči osobám bez přístřeší, včetně potřebného zázemí. V areálu má vzniknout také sklad potravinové pomoci a sociální šatník.Zaměstnanci azylového domu nabízejí ubytování na přechodnou dobu, podmínky pro osobní hygienu i zajištění ošacení a další pomoc.