Letos uplynulo osmdesát let, kdy sedm statečných mužů začalo operovat na území tehdejšího Československa. V mrazivém odpoledni si lidé připomínali oběti heydrichiády. „Jsem přesvědčený, že bychom si jako společnost měli připomínat nejen veselá výročí, ale i tragické okamžiky našich dějin,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Zavzpomínat na hrdiny, kteří za svobodu zaplatili tu nejvyšší daň, lidé přišli do areálu Památníku Zámeček.

Lidé si připomněli nejen příběh parašutistů, ale i statečnost stovek lidí, kteří jim pomáhali. Operace Silver A je jedním z nejvýznamnější symbolů protinacistického odboje. "Je nutné si připomínat činnost nejen parašutistů, ale i dalších spolupracovníků, jejichž síť byla na Pardubicku velmi rozsáhlá a dobře organizovaná. Měli bychom si proto připomínat osudy Arnošta Košťála, manželů Hladěnových a Krupkových, Věry Junkové nebo Lidmily Malé, kteří za svoji pomoc parašutistům nalezli smrt na popravišti u Zámečku,“ zdůraznil hejtman Martin Netolický. „Společně tak dáváme vědět, že nezapomínáme na minulost a jsme si vědomi, že za náš osud vděčíme tichým bojovníkům, kteří ve jménu svobody a dobré věci obětovali život,“ dodal primátor Martin Charvát.

Bouřlivé rozchody řešili v úterý pardubičtí strážníci. Ilustrační foto
Výhrůžky sebevraždou a létající nábytek. Strážníci řešili žal z nešťastné lásky

V období od 3. června do 9. července bylo na nedalekém popravišti popraveno 194 lidí, mezi kterými byli také obyvatelé osady Ležáky, kterou nacisté vypálili 24. června 1942 jako odplatu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.