Některé školy otevřely ve středu své dveře žákům až v devět hodin. Jiné již v osm, ale kantoři nevyučovali, jen děti hlídali. Důvodem byla výstražná stávka učitelů, kteří chtěli protestem vyjádřit nesouhlas se změnami, jež by měly určovat výši jejich platů. Ta by se neměla odvíjet jako doposud od délky praxe, ale měla by záležet na rozhodnutí ředitele.

Podle Jany Šauerové z Krajské rady odborových svazů se v Pardubickém kraji do stávky zapojilo asi padesát procent škol.

V Polabinách se učilo až od devíti

V osm hodin zůstala zavřená například největší pardubická Základní škola nadporučíka Eliáše v Polabinách, kde se pedagogičtí zaměstnanci školy připojili k hodinové výstražné stávce.

Škola, kterou navštěvuje více než šest set dětí, začala výuku v 8.55 hodin. Tedy druhou vyučovací hodinou.
„Děti, které přišly v osm hodin, mohly normálně do školy. Bylo o ně postaráno, pedagogové byli v budově, jen se neučilo,” řekla Marta Jelínková ze školy nadporučíka Eliáše.

Podobně postupovaly i další školy v kraji. Některé z nich stejně jako polabinská škola zahájily výuku po první hodině, další dětem vysvětlily, co se děje a proč některé školy neučí, a další vyjádřily svou podporu stávky jinak - například peticemi nebo prohlášením na webu. Zhruba polovina škol učila normálně a jejich pedagogičtí pracovníci se ke stávce nepřipojili.

Jinde stávkovali jen někteří pedagogové, například v Základní škole Spořilov.
„Dvacet pedagogů naší školy podepsalo listinu, kde vyjádřilo svůj souhlas se stávkou. Pět pedagogů potom vyjádřilo souhlas aktivně, a jejich výuka tak začala až v devět hodin. Ve škole byli již od osmi, ale nepracovali. Žáci tří tříd proto přišli až na druhou vyučovací hodinu. Rodiče o nastalé situaci byli informováni a na dveřích školy i tříd byly umístěny plakáty upozorňující na výstražnou stávku,” sdělil ředitel pardubické Základní škoy Spořilov Karel Žemlička.

Že stávka neznamenala nutně začátek výuky až v devět hodin, potvrdilo i prohlášení odborářky Šauerové „Z našich průzkumů vyplývá, že se připojila asi polovina škol, ale je to jen odhad. Školy volí různé formy protestu,” uvedla Jana Šauerová z Krajské rady odborových svazů.

V Pardubicích se první hodinu neučilo na pěti ze 17 základních škol. I na nich ale někteří pedagogové první hodinu běžně absolvovali.
Část škol zajistila dětem na první hodinu hlídání, další rodiče informovaly o tom, že budova školy zůstane do devíti hodin zavřená.

Věkový automat mají jen učitelé

Ke stávce se připojilo i několik středních škol. Podle krajského úřadu mezi ně patřila gymnázia ve Vysokém Mýtě, Chrudimi, Poličce a Jevíčku. Pardubické střední školy fungovaly normálně.

Odborům se nelíbí novinky v odměňování učitelů. Od ledna by se měl zrušit takzvaný věkový automat, o zařazení učitelů do příslušné platové stupnice by neměla rozhodovat délka praxe, ale ředitel školy.

Předseda školských odborů František Dobšík už dříve upozornil, že by ředitel mohl od ledna kantorům s mnohaletou praxí teoreticky snížit plat na nástupní mzdu dvacet tisíc korun. Někteří by tak prý mohli přijít třeba o čtyři a půl tisíce korun.

Věkový automat přitom mají jen učitelé, u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru byl zrušen. V celé republice se do stávky podle odhadů zapojilo šestnáct set škol a dvacet tisíc kantorů.

Monika Suchá, čtk