Týden mobility na podporu zdravější a šetrnější dopravy zahájí v Pardubicích již dnes od 18 hodin promítání britsko-německého dokumentu Kráska a bicykl. Na to pak naváže televizní rozhovor Marka Ebena s inspirativním dánským urbanistou Janem Gehlem.

Na programu akce jsou vedle filmových projekcí i výlety na kolech, veřejné diskuse, koncerty, výstavy a představení.

Cyklistika je zábavný způsob dopravy

Zvláštní pozornost bude letos věnována cyklistice. „Dílčí akce mají ukázat, že cyklistika je vlastně velice zábavný a svobodný způsob dopravy, že se před životem ve městě nemusíme uchylovat za jeho hranice a do krabic a že Pardubice by se svým prostředím mohly leccos dokázat,“ uvedla Eliška Vacková ze sdružení Město na kole, které spolu s magistrátem a sdružením Terra Madoda Týden mobility pořádá.

Na sobotu 17. září je naplánován výlet na kolech do Kunětic, kde v hostinci U Přívozu sehraje pětice herců ze seskupení Vosto5 představení Stand'artní kabaret.

Na středu 21. září organizátoři připravili veřejnou diskusi v Divadle 29 s náměstkem primátorky Martinem Bílkem, městským cyklokoordinátorem Vojtěchem Jirsou a zástupcem sdružení Město na kole Jakubem Kutílkem.

Týden mobility vyvrcholí 22. září, kdy se na třídě Míru v centru města uskuteční divadelní a taneční představení, koncerty a performance včetně společné večeře pod širým nebem. Podrobný program lze najít na webu www.mestonamiru.cz.

(zr, čtk)