Aktuálně nemá pardubická nemocnice téměř žádnou zásobu krve. „Většina krve, kterou odebere, míří ihned k pacientům,“ upřesnila primářka transfuzního oddělení Helena Geierové. „Přitom krev se dá konzervovat až 42 dní,” dodala.

Situace se podle vyjádření tiskové mluvčí Pardubické nemocnice Kateřiny Semrádové mění ze dne na den. „Není možné říct, která krevní skupina chybí nejvíce, jedná se o celkový nedostatek. Proto sestry z transfuzního oddělení kontaktují pravidelné dárce pomocí sms a žádají je, aby přišli darovat,“ uvedla Semrádová. Tímto způsobem se nemocnici daří aktuální stav pokrývat, avšak není to dlouhodobé řešení.

Mezi pravidelné dárce, kteří dochází do Pardubické krajské nemocnice, například patří Smolíkovi z malé obce Vlčí Habřina na Pardubicku. Otec Jaroslav Smolík je držitelem ocenění Zlatý kříž ČČK 3. třídy za více než 80 odběrů, aktuálně již byl darovat 105krát.

K darování motivoval i všechny tři své děti. „Jako rodina chodíme z toho důvodu, že můžeme lidem pomoci, vlastně nás to jako rodinu pojí,“ vyjádřila se Nikola Kruliš, dcera Jaroslava Smolíka, které je 26 let a k darování krve přivedla i svého manžela.

„My si to poselství vlastně předáváme, důležitý je ten pocit, že pomůžete,“ doplnila.

Jenže takových dárců není momentálně mnoho.

Podle slov primářky transfuzního oddělení krev chybí kvůli celkovému zhoršení situace po hlavní vlně covidu 19. „Už v době, kdy byla pandemie na vrcholu a v nemocnici bylo více pacientů s těžkým průběhem covidu, jsme měli zvýšenou poptávku po krvi, tato tendence se drží vlastně dodnes,“ uvedla primářka Geierová. Krev chybí napříč všemi odděleními.

Noví dárci chybí zejména kvůli absenci osvětových akcí. „Covid-19 bohužel přinesl některá omezení. Kvůli nim jsme neměli možnost pořádat náborové akce a dárci, kteří tuto nemoc prodělali, po určitou dobu nemohli darovat krev,“ uvedla primářka Geierová. Odběry komplikují i nařízení spojená s očkování nebo proděláním nemoci covid 19. Standardní podmínkou darování krve je dobrý aktuální zdravotní stav. V případě počínajících příznaků virózy, při nachlazení, rýmě, kašli a při naměření zvýšené teploty není odběr možný. Navíc po aplikaci mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) a proteinových vakcín (Novavax, Sanofi) se odběr odkládá o 7 dnů po každé vakcinační dávce, pokud se nevyskytnou další obtíže. Po aplikaci vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson) je odklad 28 dní po každé vakcinační dávce.

Aktuálně Nemocnice Pardubického kraje přijme všechny zájemce o darování krve, kteří splňují dané podmínky. „Je pro nás velmi důležité, aby se dárci předem registrovali, protože tak můžeme reagovat na potřeby a odebírat ty krevní skupiny, kterých je aktuální nedostatek,“ vyjádřila se tisková mluvčí Nemocnice Pardubice Kateřina Semrádová. Dárci se mohou registrovat přes e-mail darci.pkn@nempk.cz nebo na telefonu +420 466 013 506. Vždy je nutné uvést rodné číslo a krevní skupinu. Odběry krve probíhají vždy pondělí, čtvrtek a první středu v měsíci od 7:00 do 11:00 a 14:00 do 17:00 v odběrovém centru Pardubické nemocnice. Nemocnice přijme i zájemce, kteří přijdou bez registrace.

Nedostatek nových dárců mírně vylepšuje, že darovat krev chodí celé rodiny. „Přichází společně například i manželské páry nebo třeba otec a syn. Dost časté je také to, že se společně domluví kolegové z práce,“ okomentovala situaci primářka Helena Geierová.