VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V pardubické nemocnici se učí také zahraniční studenti

Pardubice - Mladí Řekové stráví více než tři měsíce na univerzitní Fakultě zdravotnických studií

30.4.2013 1
SDÍLEJ:

Řečtí studenti se učí také na JIP pardubické nemocniceFoto: Pardubická krajská nemocnice

Pacienti centrální JIP chirurgických oborů Chirurgické kliniky Pardubické krajské nemocnice (PKN) mohou kromě češtiny zaslechnout u svého lůžka také řečtinu. V současné době jsou zde totiž na praxi dva studenti z Atén – Orjana Biraku a Theodoros Skountzos.

Mladí Řekové studují poslední ročník Technological Educational Institute v řecké metropoli. „Oba jsme studenty oboru ošetřovatelství," uvedla Orjana Biraku, která se svým kolegou dorazila do Česka díky evropskému vzdělávacímu programu Erasmus. „Řečtí studenti stráví více než tři měsíce na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Součástí jejich pobytu je i odborná praxe v PKN," informoval náš Deník mluvčí PKN Dušan Korel.

S řeckými studenty panuje spokojenost

„Na praxi chodíme v posledním ročníku studia pochopitelně i v Aténách. Nejprve to je dvakrát v týdnu a v závěrečném semestru jsou studenti v nemocnici prakticky neustále," konstatoval Theodoros Skountzos.
Jejich úvodní část odborné praxe v pardubické nemocnici se odehrála na koronární jednotce kardiologického oddělení Interní kliniky. Následně se přesunuli do oddělení domácí péče. A od začátku dubna až do konce svého pardubického pobytu v polovině května budou sbírat poznatky a zkušenosti na centrální jednotce intenzivní péče Chirurgické kliniky.

„S řeckými studenty jsme spokojeni. Jsou velmi pracovití, zajímají se o provoz oddělení a specifika některých výkonů. Velmi dobře také zapadli do kolektivu zaměstnanců JIP. Mají přidělenou anglicky mluvící sestru, která se jim věnuje po celou dobu jejich praxe," prozradila Blanka Hošková, vrchní sestra chirurgického oddělení Chirurgické kliniky PKN.
Řečtí studenti se seznámili s chodem některých oddělení, získali nové zkušenosti pro své budoucí povolání. „Praxe v PKN se nám velmi zamlouvá. Je to velice dobře organizované zdravotnické zařízení. Lékaři i sestry jsou přátelští, příjemně komunikují s pacienty. Líbí se nám tady," prozradila Orjana Biraku.

„Pokud bychom měli porovnávat českou a řeckou nemocnici, tak najdeme určitě rozdíly v uniformách nebo v materiálním vybavení. Ale podstata práce je stejná, takže určitě je to pozitivní zkušenost pro naši budoucnost," doplnil Theodoros Skountzos.

Kromě nemocniční praxe mají řečtí studenti program na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Studenti jsou akademickými pracovníky fakulty vedeni k reflexi zkušenosti z odborné praxe a k doplnění praktických zkušeností o další, teoretické poznatky. Součástí studia je také výuka češtiny, zajišťovaná Fakultou filozofickou Univerzity Pardubice, která se koná vždy dvakrát v týdnu. „Gramatika je dost podobná jako v řečtině, což je pro nás plus," řekl Theodoros Skountzos. „Některé základní fráze již zvládáme, ale vyslovovat ř nebo další písmena s háčky se asi nikdy nenaučíme," dodala s úsměvem na rtech Orjana Biraku.

Stážisté přijeli 
i z Portugalska

Řečtina není jediný cizí jazyk, který v těchto týdnech zní v PKN. Lze zaslechnout také portugalštinu. Podobně jako řečtí studenti, jsou zde díky programu Erasmus na praxi Portugalci Paulo Emanuel Oliveira Noversa a Rui Luís Oliveira Pereira, kteří jinak studují ve městě Gandra.
Potkávat se s nimi mohli pacienti na oddělení klinické a radiační onkologie, na ušním, na JIP Neurologické kliniky a na nosním a krčním oddělení Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku. Část praxe absolvovali také v SKP-Centru.

„V minulém akademickém roce zase díky Erasmu byli v nemocnici dva studenti z Prešovské univerzity a jedna studentka z univerzity ve finském Turku," podotkla Kristýna Šoukalová z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Autor: Redakce

30.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Utkání 5. kola základní části Kooperativa NBL mezi týmy BK JIP Pardubice a USK Praha (83:67).

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Údajný únik plynu v Přelouči se nekonal, záchranáři přesto měli práci.

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Pardubice – Pochmurná nálada panovala v sobotu ve volebním štábu ČSSD. Strana totiž ve volbách propadla, v kraji získala pouze 7,47 procenta hlasů. V Poslanecké sněmovně tak bude mít za Pardubický kraj pouze jeden mandát. Ten obsadí krajský lídr a dosavadní ministr Jan Chvojka.

OBRAZEM: Co se odehrálo ve volebních místnostech

Pardubice - Fronty před otevřením volebních místností, člen komise agitující pro jednu ze stran, první vhozené hlasy, cestující urna za nemocnými a závěrečné sčítání hlasů. To vše zachycuje naše fotogalerie, jakési malé ohlédnutí za víkendovými volbami do poslanecké sněmovny.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení