České dráhy (ČD) pořídí pro Pardubický kraj devět nových nízkopodlažních motorových vozů. Předpokládaná hodnota dodávky je 477 milionů korun. Na třech tratích by měly začít jezdit v roce 2013. Jeden z vozů bude dotovaný Evropskou unií.

Příjemnou jízdu zajistí klimatizace

„Nové vozy nabídnou kolem 70 míst k sezení a zároveň v nich má být dostatek místa pro velká zavazadla, jako jsou kočárky, lyže a kola,“ řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Nízkopodlažní nástupní prostory usnadní nástup vozíčkářům, seniorům a rodičům s kočárky. Toalety budou bezbariérové.
„Příjemnou atmosféru i v létě zajistí klimatizace. Vozy budou konstruovány pro rychlost do 120 kilometrů za hodinu,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu ČD Antonín Blažek.

Vozy budou jezdit na třech tratích, Česká Třebová - Lanškroun, patrně na trati Pardubice - Moravany - Holice a nejvíc v úseku Pardubice - Havlíčkův Brod.

Většina vlaků v kraji bude moderní

„Na této trati nahradí současné soupravy Regionova, které ČD využijí při náhradě starších vozidel na jiných regionálních tratích,“ uvedl Michal Štěpán, ředitel Krajského centra osobní dopravy v Pardubickém kraji.

Po této dodávce už bude většina regionálních vlaků v Pardubickém kraji v moderním provedení. Modernizované soupravy už jezdí například z Pardubic do Chocně a Kolína. ČD už uzavřely zakázky na nové motorizované vozy například v Libereckém kraji a na Vysočině.

Vítěz tendru pro Pardubický kraj by měl vozy dodat do 23 měsíců od podpisu smlouvy, tedy přibližně do druhé poloviny roku 2013.

(zr, čtk)