„Děti do Zámečku přijedou nákladními automobily, které používala německá armáda. Bude to stejné jako při transportu ležáckých obyvatel v roce 1942," řekl regionální zástupce Československé obce legionářské František Bobek.

Výslechy ve sklepení Larischovy vily

Osadu Ležáky vypálili nacisté 24. června jako odplatu za pomoc paraskupině Silver A. Němci vyslýchali obyvatele Ležáků a české vlastence ve sklepeních Larischovy vily. Poté je popravili na nedaleké střelnici, děti odvezli do koncentračního tábora v polském Chelmnu. Žáci se ve sklepení sejdou i se sestrami Šťulíkovými, které jediné přežily zničení obce.

„Pořádáme pochod Oheň (bez)naděje čtvrtým rokem, Pardubice jsou jednou ze zastávek, začínáme v Ležákách a pokračujeme pěšky, vlakem a autobusem až do Chelmna," prozradil František Bobek.
Larischovu vilu vlastní 14 let společnost Foxconn. Po několikaletých jednáních s místním sdružením Za záchranu Zámečku se s legionáři počítačová firma dohodla, že jim kulturní památku věnuje. Legionáři zajistili do vily vlastní přístup, dosud tam bylo možné vcházet pouze přes vrátnici firmy.

„Připravuje se smlouva, která by definitivně předala vilu do našeho majetku, půjde o dar nebo kupní smlouvu za symbolickou cenu," vysvětlil František Bobek.

Věž má problémy se statikou

Legionáři letos chtějí v objektu odstranit havarijní stavy. Zajistit se musí věž, která má špatnou statiku a do které se vstupuje odlehlým traktem. Sklepení a přístupové cesty jsou podle Bobka v pořádku.
Larischova vila by se postupně měla po opravách otevřít veřejnosti. Muzeum by se mělo zaměřit na období heydrichiády, odbojovou činnost za druhé světové války.

Budova by měla poskytovat zázemí školicímu středisku, sloužit pro společenské akce, konference a ve sklepeních by se měly konat tematické výstavy. Na zahradě by mělo vzniknout výcvikové středisko pro parašutisty.
Zámeček je z 19. století a patřil potomku uhlobaronského rodu Jiřímu Larischovi-Mönichovi. Za druhé světové války vilu vlastnil německý policejní pluk z Kolína.
Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu, od roku 1956 patřila společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady.

Foxconn získal pozemky i se Zámečkem v roce 2000, chvíli tam sídlila bezpečnostní agentura ABL, ale většinou byla vila prázdná.