V Perníkové chaloupce pod Kunětickou horou byl včera novinářům slavnostně představen bílý perník.

„Jedná se o celosvětovou novinku, která podle paní Ježibaby vejde do dějin perníkářského řemesla,“ konstatoval provozovatel Perníkové chaloupky Luděk Šorm, zřejmě nejznámější ježibabolog široko daleko.

„Bílý perník, který u nás budou moci návštěvníci poprvé ochutnat o Bílé sobotě, je kombinací dvou osvědčených postupů – vytlačovaného a zdobeného perníku,“ poznamenal Luděk Šorm.
„Bílý perník má na svém povrchu kromě ozdobné cukrové polevy i reliéf, který získal vytlačením do dřevěné formy,“ pokračoval provozovatel Perníkové chaloupky.

„Je s podivem, že zkombinovat tyto dva postupy ještě nikdy žádného perníkáře nenapadlo,“ pravil Luděk Šorm.
„Bílý perník se bude jmenovat nejen proto, že se bude poprvé prodávat o Bílé sobotě, ale také proto, že poleva na něm bude pokaždé bílá,“ nechal se slyšet provozovatel Perníkové chaloupky.

„Tradice klasického vytlačovaného perníku je velmi bohatá. V Perníkové chaloupce se ji snažíme ctít, proto používáme repliky historických forem. Moderní technologie zdobeného perníku pochází z dvacátého století,“ informoval náš Deník Luděk Šorm.
„Žádnou sériovou výrobu bílého perníku neplánujeme. Nebudeme však ani bazírovat na tom, že bychom ho museli vyrábět jen my v Perníkové chaloupce. Pokud se bílý perník ujme, bude to pro nás jen důkaz toho, že se líbí a že je to zajímavý perníkářský postup,“ řekla 750letá paní Ježibaba, která stojí za tímto originálním nápadem.

Bílé perníky samozřejmě nebudou jedinou atrakcí pro velikonoční návštěvníky Perníkové chaloupky. „Ti uvidí v sobotu i v neděli také to, jak se zdobí velikonoční kraslice. K mání zde budou rovněž pomlázky čerstvě upletené z vrbových proutků. V neděli se budou moci zájemci přiučit, jak se taková pomlázka plete. K vidění zde bude i zdobení perníčků cukrovou polevou a ke koupi bude například ručně malovaná keramika. V expozici bude instalována nová vitrína s kolorovaným vytlačovaným marcipánem,“ sdělil Luděk Šorm a dodal, že o Velikonocích bude Perníková chaloupka otevřena od devíti hodin. Poslední putování pro perníčky začne v 16.30 hodin.