Svátečně vyzdobená Perníková chaloupka potěšila o prodlouženém víkendu malé i velké návštěvníky stylovým velikonočním programem.

Pletli i pomlázku

Kromě prohlídek Muzea perníku s Perníkářskou dílnou Ježibaby, kde se pekly perníčky s velikonočními motivy, tu mohli zájemci načerpat inspiraci i pro pletení pomlázky.

Pro ty nejmenší zde bylo připraveno představení loutkářského souboru Ahoj Chrudim s názvem Kašpárkovy veselé Velikonoce.
„Od samého začátku jsme chtěli, aby Perníková chaloupka byla spojena s tradičními řemesly a zvyky. Proto tu každoročně pořádáme i velikonoční akce,“ řekl ředitel Perníkové chaloupky Luděk Šorm, který už má v zásobě plno dalších plánů do budoucna.

„Poté, co jsme otevřeli Útulnu u všech čertů, bychom ještě v průběhu jara rádi vytvořili repliky historického obložení do Rytířského sálu. Ten chceme v dohledné době rovněž zpřístupnit veřejnosti,“ přiblížil své plány Luděk Šorm.

„Určitých změn by měla doznat také Perníková matrika aneb Síň slávy Jeníčků a Mařenek,“ uvedl ředitel Perníkové chaloupky, kde by měla být brzy rekonstruována také terasa. „V současné době je v nevyhovujícím stavu. Máme ale v úmyslu tu vytvořit příjemné posezení pro naše návštěvníky,“ podotkl Luděk Šorm.

Hosté se jen hrnou

A co vlastně nejvíce trápí provozovatele pohádkového areálu, který se zrodil v bývalém loveckém zámečku z roku 1882? „Asi největší problém je s dopravou. Každý regionální politik sice říká, že Kunětická hora je symbolem kraje, ale zkuste se sem dostat veřejnou dopravou, zvláště pak o víkendu,“ posteskl si ředitel Perníkové chaloupky.

I přes tento handicap však tato příjemná „pohádková oáza“ nouzi o návštěvníky nemá.

„Loni, během třetího ročníku provozu, k nám zavítalo více než padesát tisíc platících návštěvníků, což je víc než v případě litomyšlského zámku či hradu Kunětická hora. To myslím, že je docela slušné číslo, a to mám stále ještě pocit, že jsme vlastně teprve na začátku,“ poznamenal Luděk Šorm.
„Je to asi tím, že lidé jsou dnes vděční za vlídné slovo a legraci, kterou si tu mohou užít. Pak to řeknou dál známým a ti zase dalším a všichni se sem rádi vrací,“ uzavřel šéf Perníkové chaloupky.

Více o pardubické Perníkové chaloupce také na adrese: www.pardubicky.kraj.cz