Seriál inventura radnice 2010 - 2014
Analýzy, ankety a zajímavosti najdete v úterním (19.08.2014) vydání Pardubického deníku na straně 2

Až se prvního září slavnostně otevře nová budova holické základní umělecké školy, bude to takové symbolické završení čtyřletého působení současné radniční koalice. Právě tuto stavbu totiž politici považují za svůj největší úspěch.

„V čtyřpodlažní budově budou první a druhé podlaží sloužit škole. Ve třetím podlaží je víceúčelový společenský sál pro 250 hostů a ve čtvrtém jeho galerie a prostory pro technické zázemí. Škola tak po více než 60 letech své existence získá vlastní budovu pro všechny obory," nechal se slyšet starosta Holic Ladislav Effenberk (ČSSD).


Díky úsporným technologiím se na provozu „zušky" ušetří oproti běžným stavbám kolem šedesáti procent nákladů. „Bude postavena v takzvaném pasivním standardu. Objekt za více než 50 milionů korun je největší investicí v novodobé historii města, kterou úřad hradí bez dotací," uvedl holický místostarosta Vítězslav Vondrouš (ODS).

Bezpečná doprava

Co se naopak příliš nestihlo zrealizovat, je projekt Bezpečná doprava.
„Dotaci na tento projekt zastupitelstvo odmítlo, neboť projekt byl Státním fondem dopravní infrastruktury tak změněn, že už to bylo něco zcela jiného, než jsme chtěli. Bylo rozhodnuto provádět projekt postupně z vlastních zdrojů. Hotova je ulice Růžičkova a před pár dny byla dokončena první část v ulici Holubova. Noví zastupitelé mohou v projektu pokračovat," podotkl Ladislav Effenberk.

Projekt měl pomoci zpomalit dopravu v centru, kudy denně projede až dvanáct tisíc aut. Ke zklidnění by měly přispět třeba vyvýšené přechody či ostrůvky. Prozatímní zkušenosti v ulici Růžičkova tyto představy potvrzují. „Přes náměstí jezdím každý den na kole. Cyklistické pásy by mohly zajistit větší bezpečnost provozu. I když po otevření obchvatu se doprava v Holicích výrazně zlepšila," sdělila před časem prodavačka Šárka Bruknerová.

Stávající zastupitelé připravili pro své nástupce studii rekonstrukce stávajících sportovišť a výstavby nových. Město totiž před rokem získalo do vlastnictví pozemky na místním stadionu a teď řeší, co s nimi. Studie zahrnují třeba rekonstrukci hlavní tribuny, zastřešení dvou tenisových kurtů, vybudování multifunkčního hřiště či dráhy pro in-line bruslaře podél celého stadionu.

„Vzali jsme v potaz i výsledky loňské ankety Moje Holice, ve které lidé mimo jiné navrhovali, co jim ve městě chybí," poznamenal Vítězslav Vondrouš.

Chtějí koupaliště

Občané postrádají třeba plavecký bazén, zimní stadion či skatepark. „Místo rekonstrukce základní umělecké školy by bylo lepší vybudování městského koupaliště, které bych s radostí uvítal nejen já, ale i další holičtí obyvatelé," nechal se slyšet číšník Jiří Kasal.
Studie s místem pro vodní radovánky do budoucna počítají. „Počítá se i s novým koupalištěm, případně bazénem. Bude pak záležet na prioritách a finančních možnostech v novém volebním období," dodal Ladislav Effenberk.

Anketa, fotostřípky z Holic, složení radnice. Více podrobností najdete v úterním vydání Pardubického deníku na straně 2