„Před začátkem šampionátu byli fanoušci velmi skeptičtí, co se týče formy národního týmu. Po zápase s Německem, ve kterém Portugalci prohráli 0:1, lidé prorokovali svému týmu rychlý konec na turnaji. Ovšem po výhře nad Nizozemskem a postupu ze skupiny ze druhého místa začali všichni věřit, že úspěch je blízko a že by národní tým mohl zopakovat tažení z Eura 2004, kdy Portugalci postoupili až do finále," říká Emilia Linke, polská studentka, která žije v portugalském hlavním městě Lisabonu.

Lehký soupeř?

Čtvrtfinále bude prý sledovat celá země a většina Portugalců věří, že čeští reprezentanti by nemuseli být tak těžkým soupeřem.

„Je tu samozřejmě respekt k soupeři, ale lidé viděli předchozí zápasy české reprezentace, a také fotbaloví experti jsou docela optimističtí. Já se samozřejmě také půjdu podívat na zápas se svými kamarády. Po celém Lisabonu jsou rozmístěny velkoplošné obrazovky ke sledování zápasu. Doufám, že Portugalci vyhrají 2:1 nebo 2:0," podotkla Emilia Linke.

Sport číslo jedna

V Portugalsku je fotbal sportem číslo jedna. „Portugalci jsou blázni do fotbalu 365 dní v roce. Fotbal je nejčastějším tématem hovorů mezi lidmi všech generací i profesí. Národní liga je velmi důležitá a skoro každý Portugalec fandí jednomu ze tří nejlepších týmů, kterými jsou Benfica Lisabon, Sporting Lisabon a FC Porto," podotkla polská studentka.

Portugalsko není u českých turistů právě nejvyhledávanější destinací. Přitom v této zemi mohou nalézt historické památky, oceán a oproti zbytku západní Evropy i celkem lidové ceny.

„Česká republika obecně není v Portugalsku příliš známá. Většina Portugalců zná jen Prahu a samozřejmě české pivo. Já mám Čechy ráda, jsou přátelští, ale občas trochu plaší. Doufám, že v budoucnu bude do Portugalska jezdit více českých turistů," dodala Emilia Linke.

Nad Čechy vyhrajeme 2:1, říká Portugalec

Portugalec Andre Caires.„Přestože se Čechům na fotbalovém Euro docela daří, myslím, že v dnešním čtvrtfinále bude favoritem spíše náš tým," řekl v rozhovoru pro Pardubický deník Portugalec André Caires.

„Jsem přesvědčen o tom, že nad Čechy vyhrajeme 2:1," podotkl André Caires, jenž v Čechách našel několik přátel.

„Češi, které jsem měl možnost poznat, jsou velmi kamarádští. Dobře se s nimi vychází," pravil mladý Portugalec.

„Na čtvrteční zápas se určitě budu dívat. Ještě nevím, jestli ho půjdu sledovat přímo do centra Lisabonu nebo zda nakonec budu fandit doma," pokračoval André Caires.

„Atmosféra v Portugalsku je skvělá. Zejména po vítězství nad silným Holandskem v základní skupině začali naši fanoušci věřit, že bychom mohli na letošním Euro uhrát slušný výsledek," prozradil.

„Šampionát nyní sledují i ti, kteří třeba běžně fotbalu nebo sportu vůbec tolik nefandí," uzavřel mladý Portugalec.

(td, dub)