V Přepychách krátce před 14:00 ještě finišují přípravy. Předseda volební komise Vlastislav Beránek pečetí urnu. Jde mu to od ruky, hlídat volby do komise chodí už od devadesátých let. „Je to pro mě vlastně zábava, aspoň je na pivo,“ usmívá se a pokračuje v práci, zatímco zapisovatelka Ivana Divišová připravuje volební obálky a kontroluje všechny důležité dokumenty.

Ilustrační foto
Rouška je nezbytná. Ale co zdravý rozum?

Těsně po druhé hodině přichází starosta obce Přepychy Jan Havlík a ujišťuje se, zda je všechno v pořádku. Je. Bez chyby.

„Přátelé, tak ať se daří a nezapomeňte, že tam máte ty chlebíčky a zákusky,“ usmívá se starosta.

SOBOTA 14:00 - Zapisovatelka Ivana Divišová tipovala, že se volební účast v obci Přepychy vyšplhá na 92 %. Její tip téměř vyšel, obálku vhodilo do urny 57 lidí, z toho dva lidé volili v místě s volebním průkazem. Volební účast je v Přepychách 90,4 %.

Volí se ve společenské místnosti, která sousedí s místní hospůdkou. Starosta připisuje vysokou volební účast hlavně tomu, že místní mají touhu rozhodovat o vedení České republiky. „Já jsem jsem jako starosta samozřejmě velmi rád, že máme takové prvenství, možná je to i tím, že je nás tu tak málo, letos máme 61 voličů,“ řekl Jan Havlík. Jeho výrok rozpoutává tipovačku na letošní výsledky.

Martin Horyna, kterého do komise delegovalo ANO, předpovídá vítězství své straně nebo Pirátům+STAN a volební účast v obci vidí okolo 85 %. Zapisovatelka Ivana Divišová je odvážnější: „Já se toho nebojím a říkám, že půjdeme na 92 %.“ Debatu uzavírá starosta Havlík s odhadem 74 % a vítězstvím pro Piráty +STAN.

Železniční most putoval z letiště po kolejích.
VIDEO: Železniční most přes koridor u Parama putoval z letiště po kolejích

V obci jsme asi hodinu a zatím odvolili jen předseda s místopředsedou volební komise. Kde je ta vysoká účast? Martin Horyna jako by četl myšlenky: „Tady je to přes den většinou klídek, lidi chodí spíš navečer, protože si hned potom skočí vedle do hospody na pivko.“

Vyrážíme tedy do 12 kilometrů vzdálené obce Selmice, pro kterou bylo v posledních parlamentních volbách magické číslo 47. Přišlo 47 lidí, volební účast se zastavila na 47 procentech. V Selmicích má komise pánské osazenstvo, letos čeká na 103 voličů.

V novotou vonící místnosti je vše perfektně připraveno. Běží tu televize, dávají fotbal Zapisovatel volební komise Josef Kesner se zpočátku tváří dost přísně, ale když se starostkou Marií Kesnerovou začínáme hovořit na téma nízké volební účasti, ledy povolují.

„Tady u nás jsou volby pohodové, většinou chodí spíš starší lidé,“ řekl Kesner. Starostka jeho slova potvrzuje a malinko je vidět, že ji neúčast mladých docela trápí. „Určitě by jim nemělo být jedno, co se u nás bude dít, samotnou by mě zajímalo, proč nechodí,“ vyjádřila se starostka Kesnerová. Její odhad letošní volební účasti v Selmicích je možná až pesimisticky nízký, odhaduje 30 %, zapisovatel Josef Kesner tipuje 40 až 50 %.

Už jsme na odchodu, když vidíme, že se k volební místnosti blíží mladá dívka. Je to Barbora Chládková, která prozradila, že před týdnem oslavila osmnácté narozeniny, takže jde volit úplně poprvé. „Svůj hlas dám Pirátům a STAN, budu kroužkovat a na vítěze tipuji ANO, “ usmívá se. Prozrazuje, že chodí na Střední průmyslovou školu chemickou Pardubice a její učitel David Jirouš jí i spolužákům slíbil, že pokud půjdou volit, dostanou jedničku.