Jestliže bude nutné prostor v okolí jednoho kilometru opustit, lidé se o tom dozví nejpozději v pátek 14 hodin. Samotná evakuace by se uskutečnila v sobotu brzkých ranních hodinách.

Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí opustit Pardubice, by bylo v hokejové aréně zřízeno evakuační středisko.

„Jsme připraveni zajistit převoz lidí do evakuačního střediska a následně i zpět domů, a to vozy městské hromadné dopravy označenými nápisem Evakuace. Na akci by se podílely jednotky požární ochrany, Policie České republiky a Městská policie Pardubice,“ řekl vedoucí oddělení krizového řízení pardubického magistrátu Jiří Kyncl.

„Není pravděpodobné, že by všichni tuto možnost využili, řada lidí si mohla naplánovat cestu mimo Pardubice, ale jsme na to případně připraveni,“ konstatoval primátor Pardubic Martin Charvát.

Kdyby evakuace skutečně nastala, přinesla by komplikace i v dopravě. „Znamenalo by to zavření silnice od nadjezdu u Parama až po křižovatku na Starý Mateřov. Muselo by dojít i k vyloučení dopravy ze železničního koridoru. Správa železniční dopravní cesty má připravené výlukové trasy. Stejně jako my ale čekají, co se najde,“ uvedl mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek.

Do ochranného pásma spadá také pardubické letiště. „Máme štěstí, že gripeny odletěly ve čtvrtek. Skončilo tak období, kdy Pardubice byly základnou NATO místo Čáslavi. To znamená, že případné ochrany vzdušného prostoru České republiky by se to omezení netýkalo. Podle letového řádu by pak sobotní letadlo do Londýna mělo odlétat po deváté hodině večerní. Pokud by průběh akce byl takový, jak předpokládá pyrotechnik, letu by se to týkat nemělo,“ popsal Jelínek. Zneškodnění munice by podle něj mělo trvat šest až osm hodin. „Záleží ale samozřejmě na tom, co řekne pyrotechnik,“ dodal mluvčí.