Dříve se zde vyráběly stroje na zpracování obilí, dnes opuštěný areál chátrá a občas v něm i hoří. Stávající majitel bývalé Prokopky ale má velké plány. Součástí rozsáhlé zástavby by mohl být rovněž kongresový hotel.

Majitelem bývalé továrny Prokop, která se rozkládá na zhruba pěti hektarech plochy v centru Pardubic, je společnost Czech Property Investments (CPI). Na svých internetových stránkách popisuje možnou budoucí zástavbu tohoto území. Zhruba pětinu původních objektů plánuje CPI zachovat, severní část areálu má být vyhrazena bytové zástavbě. Půjde o nadstandardní bydlení z důvodu, že se byty budou nacházet sice takřka v centru města, ale zároveň blízko odpočinkové zóny podél Labe.

Také mrakodrap

Není bez zajímavosti, že CPI hovoří i o dominantě celého města, která by zde měla vyrůst. Tou má být výšková budova o přibližně třiceti podlažích. A dále společnost nevylučuje, že se zde bude nacházet i sídlo některé z krajských či městských institucí, případně galerie moderního umění, a to dokonce s ambicemi dosáhnout celoevropského významu.

Radek Kamenický, projektový manažer CPI, potvrdil, že jejich společnost uvažuje také o výstavbě kvalitního hotelu. „Naše představa je vybudovat zde čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou kolem 180 pokojů a kongresovým centrem se zhruba 800 místy,“ říká Radek Kamenický. Obdobný záměr má ale již izraelská firma Afi Europe, která na Masarykově náměstí v současnosti staví obchodně zábavní komplex Palác Pardubice. Vedle něj má podle dohod s městem vystavět i kongresový hotel s odpovídajícím sálem. Myšlenka hned dvou kongresových hotelů – navíc pár set metrů od sebe, mezi nimiž by stál současný hotel Labe – se ale oběma společnostem příliš nezamlouvá. Podle radnice by se tudíž všechny tři strany měly dohodnout, jak budou dál postupovat. „Mohu potvrdit informaci, že město a společnost CPI Group se shodly na tom, že výstavba dvou kongresových hotelů by pro město nebyla přijatelná. CPI Group nabízí větší kongresové prostory a čtyřhvězdičkový hotel, což lépe vyhovuje představám města,“ soudí Kamenický.

„Chceme se domluvit tak, aby se tady postavil kvalitní kongresový hotel, který bude vyhovovat zájmům města, aby tam byl i společenský sál atd. Je potřeba do toho zahrnout i Afi Europe, které se jednání nebrání. Další jednání určitě budou probíhat,“ řekl včera pardubický primátor Jaroslav Deml.