Jejím největším narozeninovým přáním je, aby nemusely vyrůstat mimo rodinu. A jaké byly začátky?
„Od první chvíle bylo naším cílem podpořit oblast náhradní péče. Postupně jsme zjistili, že je potřeba podporovat také vlastní rodiny dětí," sdělil ředitel organizace David Svoboda (na snímku).
Bez podpory těchto vlastních rodin totiž není možné zajistit menší počet dětí v kojeneckých ústavech nebo dětských domovech. Právě proto jsou hlavními prioritami Amalthey služby Podpora pro rodinu a dítě a Centrum náhradní rodinné péče.
Občanské sdružení se navíc může pochlubit hned několika novinkami. „V posledních dvou letech díky podpoře nadace Terezy Maxové rozvíjíme projekt na pomoc těhotným ženám v obtížné situaci. Novinkou letošního roku je pak projekt Rodiny v konferencích, což je nová metoda využívaná v práci s rodinou. Její princip spočívá v tom, že se více zodpovědnosti přenáší na rodinu a úřednice ustupují trochu do pozadí, čímž se zvyšují kompetence a chuť rodiny řešit své problémy," informovala o činnosti Almathey vedoucí programu Podpora pro rodinu a dítě Jana Ženíšková.
Předškolní kurz
Druhým letošním projektem je otevření předškolního kurzu v Chrudimi.
„Kurz je určen dětem ze znevýhodněného prostředí. Prostřednictvím něho chceme dětem umožnit se lépe zařadit mezi ostatní a dohnat různé handicapy," dodala Jana Ženíšková.
Aktivní kampaň sdružení napomáhá i tomu, že se nyní měsíčně přihlásí přibližně pět až šest lidí, kteří mají zájem o to stát se pěstounem.
„I přes větší počet potenciálních pěstounů však nikdy nenastane stav, kdy bychom mohli přestat hledat další zájemce," sdělila Ria Černá, vedoucí Centra náhradní rodinné péče.
Občanské sdružení u příležitosti oslav desetiletého výročí také chystá na 25. října vernisáž mini výstavy. Ta se uskuteční od 16 hodin ve vstupním prostoru pardubického AFI Paláce.
Iveta Koubková