Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Domově pod Kuňkou mají svrab, zařízení je v karanténě

Ráby - V ústavu sociální péče v Rábech bylo zjištěno kožní onemocnění známé jako svrab.

25.9.2008
SDÍLEJ:

Roztoč zákožky svrabové pod mikroskopemFoto: Internet

V Domově pod Kuňkou se objevil svrab. „Vzhledem k charakteru onemocnění není možné zjistit zdroj nákazy. Ve společnosti jde o poměrně časté kožní onemocnění, které se přenáší přímým tělesným kontaktem, často také osobním či ložním prádlem a ručníky. Nakazit se může takřka kdokoli a kdekoli,“ uvedl ředitel tohoto zařízení pro osoby s handicapem mentálního postižení Jan Slezák.

„Aktuálně tímto onemocněním trpí jedenáct klientů a osm zaměstnanců,“ konstatovala manažerka sociálních služeb Domova pod Kuňkou Renata Rohlíková.

„Svrab se u nás projevil minulý týden. Od pondělí jsme vyhlásili mimořádná karanténní a hygienická opatření, aby se nešířil dál. Zlikvidovat svrab však není jednoduché. Proto nyní panuje zákaz vstupu do našeho zařízení a zákaz vycházení klientů z něj. Speciální preventivní opatření platí též pro zaměstnance,“ sdělila Renata Rohlíková.

„Kvůli svrabu jsme museli zrušit i Den otevřených dveří, který se měl uskutečnit v pátek. Pokud se do začátku příštího týdne neobjeví další případ, pak budeme moci karanténu zrušit,“ pravila manažerka sociálních služeb.

V Domově pod Kuňkou se svrab naposledy vyskytl před třemi lety. „Není to nic neobvyklého. V prostředí, kde spolu žije více lidí najednou, se mu dá těžko zabránit,“ poznamenala Renata Rohlíková.

„Děláme všechna možná opatření, abychom tomu předešli, ale nejsme uzavřené zdravotnické zařízení. Klienti mají volnost pohybu, mohou za rodinou,“ řekl Jan Slezák, ředitel Domova pod Kuňkou, v němž žije dvaadevadesát osob s vážným zdravotním postižením. „Většinou jde o klienty se závažným mentálním a často i tělesným postižením, kteří se neobejdou bez pomoci okolí,“ vysvětlil ředitel Domova pod Kuňkou v Rábech, v němž pracuje přes sedm desítek zaměstnanců.

Svrab je nakažlivé kožní onemocnění, jehož původcem je mikroskopický roztoč zákožka svrabová. Samičky kladou každý den jedno až dvě vajíčka pod kůži napadeného.

Původcem onemocnění je mikroskopický roztoč Sarcoptes scabiei neboli zákožka svrabová. Roztoč žije celý život v kůži člověka. Mimo hostitele samička přežívá maximálně 2 až 3 dny. Oplodněná samička se zavrtává do škáry kůže a vytváří chodbičku, kde během svého 30denního života denně klade 2-3 vajíčka. Larvy se líhnou za 3 až 4 dny, kompletní vývoj trvá 10 až 14 dní. Pouze 10 % vajíček přežívá do dospělosti. Průměrný počet dospělých samiček na kůži nakaženého pacienta se pohybuje kolem jedenácti.

Pro podezření na nákazu svědčí následující příznaky:
Intenzivní až kruté noční svědění po zahřátí pod pokrývkou.

Vyrážka na charakteristických místech kůže – zejména tam, kde je malá tloušťka kůže – genitál, třísla, podbřišek, kolem pupku, podpaží, prsní bradavky, mezi prsty ruky, u malých dětí na dlaních.

Zpravidla současný výskyt u členů domácnosti a u všech sexuálních partnerů.

Charakteristické jsou dvojice drobných pupínků spojených náznakem malé chodbičky. Vlivem škrábání je typický obraz u neléčeného svrabu časem zkreslen druhotnou infekcí s hnisáním, ekzematizací a šířením kožních projevů na další místa. Postupně může být postižen celý kožní povrch, kromě obličeje a kštice.

Onemocnění se přenáší přímým těsným tělesným kontaktem, zejména při pohlavním styku. Svrab je proto zařazen mezi choroby přenášené pohlavním stykem. Jako infekční onemocnění také samozřejmě podléhá povinnému hlášení.

Jednou z možných cest přenosu může být i kontaminované ložní prádlo, ručníky, nebo šatstvo. Šíření onemocnění napomáhá nízká úroveň hygieny (např. v ubytovnách, hotelích, ústavech sociální péče) a promiskuita.

(Jiří Sejkora, internet)

Autor: Tomáš Dvořák

25.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Velká pardubická 2017.

Na závodišti bude síň slávy

Ilustrační foto

Mistři světa! Zlato z Tuniska má i Rosůlek

Proměnu z ruiny na národní památku připomene koncert

Pardubice - Dílo, které rod Pernštejnů vybudoval jako výkladní skříň a své mocenské centrum, doputovalo do druhé poloviny 20. století jako ruina.

Okresní přebor: Fotbalová Křičeň si nedělala velkou hlavu

Pardubice - Dalšími zápasy pokračovaly o víkendu okresní fotbalové soutěže. Ve šlágru kola vedoucí celek okresního přeboru druhé Ostřešany absolutně nešetřil.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník bude čtenářům Deníku ve středu od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubice – Východočeské divadlo včera oznámilo, že v nejbližších dnech očekává příchod letošního stotisícího diváka. Jubilejním návštěvníkem, který získá předplatné a hodinky, se může stát kdokoli, do celkového počtu diváků se vedle volně prodaných vstupenek započítávají i abonentky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení