Zahajovacím recitálem začíná ve čtvrtek večer v 19.30 hodin v Rekreačním středisku Radost v Horním Jelení další ročník Českého hudebního tábora mládeže. Vystoupí na něm klarinetista Jiří Kotal, na violu zahraje Pavla Honsová a na klavír japonská umělkyně Tomoko Asahina.

„Letos se tábor uskuteční již po dvanácté, navíc ve znamení devadesátého výročí narození jeho zakladatele patera Waltera Marka. Ten strávil dětství právě v Horním Jelení. Poválečný vývoj a nastupující komunistický režim jej však donutil k emigraci. Pater Marek dnes žije ve státě Michigan ve Spojených státech amerických. Ze zdravotních důvodů se však již tábora zúčastnit nemůže,“ řekl ředitel Českého hudebního tábora mládeže Josef Kušička a doplnil, že stejně jako v minulých letech se i letos bude vyučovat hra v symfonickém orchestru, na harfu, zobcové flétny a klavír. Chybět nebude ani anglické divadlo.

Tábor, na nějž letos přijede dvě stě třináct účastníků z jedenácti zemí celého světa, je rozdělen do dvou běhů a skončí 16. srpna. „Poprvé se nám letos otevřel prostor pro nedělní koncerty v hornojelenském kostele Nejsvětější Trojice. Uskuteční se dva. První v neděli 3. srpna v 17 hodin a vystoupí na něm studenti a učitelé tábora. Tento koncert je věnován právě narozeninám patera Marka. Druhý koncert pak v kostele zazní v neděli 10. srpna v 18.30 hodin a představí se na něm děčínská vokálně instrumentální skupina Soli Deo, která zahraje na historické, zejména dechové, nástroje a seznámí posluchače s hudbou od gotiky až po baroko,“ uvedl Josef Kušička.

Po dlouhé době se také v prvním běhu objeví vystoupení obou typů symfonického orchestru, tedy klasického i dechového. „Je to zvláštnost letošního ročníku. K zařazení obou orchestrů do jednoho běhu jsme přistoupili proto, aby měl klasický symfonický orchestr kvalitní dechovou část, kterou můžeme vybrat právě z obsáhlého orchestru dechového,“ zdůvodnil pohnutky pořadatelů ředitel Kušička.
Cizince Sandře pomohlo stipendium

Do Horního Jelení přijede již podruhé i Sandra Rivera z El Salvadoru. „V loňském roce získala oceněnínejlepší studentky druhého běhu v symfonickém orchestru. To se uděluje na základě doporučení dirigenta, ale i oddílového vedoucího za kvality nejen hudební. Ocenění pak získají stipendium pro další ročník. Právě proto může Sandra opět přijet, i když pochází z tak vzdálené a exotické země,“ uvedl Josef Kušička.

(Lukáš Peška)

Program koncertů letošního tábora najdete zde - klikněte prosím na odkaz.