Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Radosti začíná hudební tábor. Letos již po dvanácté!

Horní Jelení - Rekreační areál v Horním Jelení přivítá více jak dvě stovky žáků z jedenácti zemí světa

31.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: www.starelazne.cz

Zahajovacím recitálem začíná ve čtvrtek večer v 19.30 hodin v Rekreačním středisku Radost v Horním Jelení další ročník Českého hudebního tábora mládeže. Vystoupí na něm klarinetista Jiří Kotal, na violu zahraje Pavla Honsová a na klavír japonská umělkyně Tomoko Asahina.

„Letos se tábor uskuteční již po dvanácté, navíc ve znamení devadesátého výročí narození jeho zakladatele patera Waltera Marka. Ten strávil dětství právě v Horním Jelení. Poválečný vývoj a nastupující komunistický režim jej však donutil k emigraci. Pater Marek dnes žije ve státě Michigan ve Spojených státech amerických. Ze zdravotních důvodů se však již tábora zúčastnit nemůže,“ řekl ředitel Českého hudebního tábora mládeže Josef Kušička a doplnil, že stejně jako v minulých letech se i letos bude vyučovat hra v symfonickém orchestru, na harfu, zobcové flétny a klavír. Chybět nebude ani anglické divadlo.

Tábor, na nějž letos přijede dvě stě třináct účastníků z jedenácti zemí celého světa, je rozdělen do dvou běhů a skončí 16. srpna. „Poprvé se nám letos otevřel prostor pro nedělní koncerty v hornojelenském kostele Nejsvětější Trojice. Uskuteční se dva. První v neděli 3. srpna v 17 hodin a vystoupí na něm studenti a učitelé tábora. Tento koncert je věnován právě narozeninám patera Marka. Druhý koncert pak v kostele zazní v neděli 10. srpna v 18.30 hodin a představí se na něm děčínská vokálně instrumentální skupina Soli Deo, která zahraje na historické, zejména dechové, nástroje a seznámí posluchače s hudbou od gotiky až po baroko,“ uvedl Josef Kušička.

Po dlouhé době se také v prvním běhu objeví vystoupení obou typů symfonického orchestru, tedy klasického i dechového. „Je to zvláštnost letošního ročníku. K zařazení obou orchestrů do jednoho běhu jsme přistoupili proto, aby měl klasický symfonický orchestr kvalitní dechovou část, kterou můžeme vybrat právě z obsáhlého orchestru dechového,“ zdůvodnil pohnutky pořadatelů ředitel Kušička.
Cizince Sandře pomohlo stipendium

Do Horního Jelení přijede již podruhé i Sandra Rivera z El Salvadoru. „V loňském roce získala oceněnínejlepší studentky druhého běhu v symfonickém orchestru. To se uděluje na základě doporučení dirigenta, ale i oddílového vedoucího za kvality nejen hudební. Ocenění pak získají stipendium pro další ročník. Právě proto může Sandra opět přijet, i když pochází z tak vzdálené a exotické země,“ uvedl Josef Kušička.

(Lukáš Peška)

Program koncertů letošního tábora najdete zde - klikněte prosím na odkaz.


31.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení