„Byl nahlášen požár v kulturním domě v kinosálu. Je přítomno asi patnáct dětí na odpoledním představení. Je zakouřeno a normální východ nelze použít. Musíme nastoupit v dýchací technice a zahájit hašení vysokotlakem. Zásah je zahájen,“ zaznělo v pátek krátce před sedmnáctou hodinou z vysílaček všech sborů dobrovolných hasičů holického okrsku ústy velitele holických dobrovolných hasičů Františka Mrňávka. Ve skutečnosti se ale jednalo o simulovaný zásah. V Holicích se totiž právě v pátek konalo námětové cvičení jedenáctého okrsku.

Přijeli všichni

K požáru se tak dostavilo všech šest hasičských sborů. „Během deseti minut zde byly sbory z Holic, Poběžovic, Chvojence, Býště, Horních a Dolních Ředic včetně záchranky. Zasahovalo tedy pětačtyřicet hasičů a dvanáct záchranářů,“ řekl starosta holické sboru dobrovolných hasičů Jiří Kerouš s tím, že profesionální hasiči vyjeli k dopravní nehodě, a proto museli k požáru vyjet právě hasiči dobrovolní.
A jak samotný zásah probíhal? „Nejdříve jsme udělali průzkum kabiny a hlavního sálu, kde bylo zjištěno ohnisko požáru. Natáhl se vysokotlak a začala evakuace mládeže. Zranění byli čtyři, dva popálení a několik přidušených. Těžce popálená osoba byla připravena pro odvoz vrtulníkem,“ řekl Jiří Kerouš.

Při evakuaci nasadili hasiči šest osob v dýchacích přístrojích a rychle proběhl i přívod vody pomocí vysokozdvižné plošiny do světlíku na střeše. Bez problémů zvládli dobrovolní hasiči i dálkový přívod vody. „Ukázalo se, že kdyby vypukl skutečný požár, neměl by mít zásah žádné komplikace,“ zhodnotil nakonec námětové cvičení velitel zásahu František Mrňávek. Podobná cvičení prý pořádají hasiči dvakrát ročně.

Lukáš Peška