V neděli budou pod vrstvou suti vyhledávat zavalené osoby.

„Bude to pro náš výcvik velmi cenná zkušenost. Sami totiž nevíme, za jak dlouho a v jaké koncentraci může pach osoby sutí prostoupit a musíme se spoléhat na reakce psů,“ řekl vedoucí Záchranné brigády kynologů Pardubického kraje Robert Novák.

Tato situace se trénuje složitě, protože záchranáři nemají k dispozici objekty, ve kterých by se dal zával bezpečně nasimulovat. Poměrně rozsáhlé ruiny lihovaru jsou pro to ideální. První výcvik, který umožnil vlastník objektu a demoliční firma, proběhl již minulou neděli. Byl zaměřen na seznamování mladých psů s pohybem po stavebním materiálu, dílčí hledání proběhla v zatím stojících budovách a byly prověřovány schopnosti psů prohledat několik úseků suti v rámci jednoho hledání. 

„Můžeme připravovat psy na reálné podmínky při zásahu a trénovat hledání v terénu náročném na pohyb, v prašném prostředí na různých typech stavebního materiálu. Psi se musí soustředit nejen na hledání lidského pachu, ale také na překonávání překážek, což je náročné na jejich psychiku," vysvětlil Robert Novák.