Na třídě Míru by mohl vyrůst nový hotel. Snaží se o to pražská architektonická kancelář. Chce vyplnit prázdný prostor na rohu s ulicí Na Hrádku.
„Je v zájmu města v takto prominentní lokalitě proluku vyplnit novou stavbou, která by přispěla k veřejnému životu v centru. Nabízíme možné řešení, moderní hotel,“ uvedl architekt a dlouholetý obyvatel Pardubic Juraj Calaj.

Pozemek v současné době ale nevlastní město. V roce 2002 tehdejší samoobsluhu prodalo ve veřejné dražbě. Noví majitelé nechali dům zdemolovat.
„Co bude s pozemkem dál? Rozhodli jsme se reagovat aktivně. Věříme, že občanská aktivita může mít větší přínos než pouhé přihlížení a kritika. Chceme, aby se s místem, které hyzdí hlavní třídu, něco začalo dít. Chystáme se jednat s majiteli parcely, komunikovat s nimi přímo ale není snadné. Musíme je oslovit prostřednictvím jejich advokáta,“ vysvětlil architekt Juraj Calaj.

Vietnamští majitelé

Parcela na rohu ulice Na Hrádku je v majetku Tranové Thanh Huong. Podle katastru nemovitostí vlastníci sídlí v Praze. Kolem pozemku se pouze mění provizorní oplocení, samotný prostor léta zeje prázdnotou.

„Jelikož Pardubicím schází dostatek reprezentativních ubytovacích kapacit, připadá nám vhodné na tomto pozemku postavit moderní design hotel. Navrhujeme pětipodlažní stavbu, která nepřevyšuje své okolí, a přesto se svým charakterem stává výrazným prvkem v okolní zástavbě,“ popsal hotel Calaj.

Konkrétní výsledek práce architektonického ateliéru můžou obyvatelé i návštěvníci města posoudit na vizualizaci, která je ve velkém formátu i přímo u pozemku na třídě Míru.

„Fasáda hotelu se volně inspiruje arkádovými oblouky pardubického zámku a sklípkovou klenbou Domu U Jonáše, přesto dává jasně najevo svůj současný charakter. Herci Bruci Willisovi by se tady určitě líbilo,“ konstatoval Juraj Calaj.

Město by bylo pro

Jelikož je parcela majetkem soukromých vlastníků, pardubická radnice o záměru architektů nic neví. Podle náměstka primátorky Martina Bílka by se ale hotel na třídu Míru hodil.

„Proti stavbě takového typu s kavárnou nic nemám. Doufám, že se nám v tomto volebním období podaří pardubickou hlavní třídu zrekonstruovat. Všechno tomu nasvědčuje,“ řekl Martin Bílek.

Konkrétní zpracování podoby nového hotelu městská architektka Petra Nacu včera ještě neviděla.
„Hotel by tam být mohl, je ale potřeba zvážit mnoho souvislostí. Nutné je zajistit dopravní obslužnost a mít dostatečný počet parkovacích míst,“ podotkla hlavní architektka města Petra Nacu.

Záleží na majitelce Tranové Thanh Huong, jak se jí nápad investovat do hotelu zalíbí. Calaj s kolegy s ní musí navázat jednání přes advokátní kancelář.

(svp)