Václava Klause vezla sanitka do pardubické nemocnice! „Bylo to v době, kdy jsem jezdil hrát do Pardubic basketbal. Několikrát jsem tu bojoval v první lize proti tehdejší Rudé hvězdě. A jednou, na to nikdy nezapomenu, jsem narazil hlavou na loket tehdejšího pivotmana Kalhouse, který měl tenkrát nějakých 195 centimetrů a byl robustní postavy. Měl jsem roztržené čelo, takže mi cestou z haly hezky houkala sanitka a vezla do nemocnice,“ konstatoval současný prezident republiky, který do města perníku zavítal v pondělí odpoledne na pozvání pořadatelů jubilejního dvacátého ročníku mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open.

Václav Klaus přijel do pardubické ČEZ Areny pozitivně naladěn a hned od první chvíle s organizátory a představiteli města a kraje vtipkoval.
„Když vidím, jak všichni máte sako, asi si ho budu muset nasadit také, abych vypadal alespoň trochu kultivovaně,“ žertoval prezident.
Na dotaz, jestli musí hrát šachy i v politice, reagoval slovy: „Já už jsem z toho vypadl, já už to teď spíše jen pozoruji,“ líčil s úsměvem na rtech Václav Klaus, který prý na šachové akce jezdí rád, neboť se tomuto sportu v minulosti věnoval. Dokonce k němu přivedl i své dva syny.

„Nedávno jsem zažil unikátní věc. Když v Praze uspořádal šachovou simultánku Luboš Kaválek, což je jediný šachista, který hrál na olympiádě za Československo i Spojené státy americké, byl jsem se tam podívat a objevil, jak oba mí synové hrají proti němu. Měl jsem pocit, že jsem se vrátil do doby před nějakými třiceti lety, kdy jsem je vozil na šachové turnaje. Zažíval jsem podobné dojmy jako tehdy, kdy jsem stál za šachovnicí a byl nervózní, jestli mé děti dají správně figurku nebo ne. A v tomto případě jsem byl pyšný, vždyť oba mí synové uhráli s Lubošem Kaválkem remízu,“ svěřil se Deníku český prezident.

Dlouholetá podpora

„Václav Klaus měl nad festivalem záštitu už poněkolikáté, poprvé to bylo dokonce ještě v době, kdy působil jako ministr financí a později jako předseda vlády a Poslanecké sněmovny. Festival nyní slaví dvacáté narozeniny. To byl asi důvod, který ho přiměl k tomu, že letos nás navštívil,“ pravil ředitel festivalu Jan Mazuch, jenž se o účasti prezidenta na tomto klání dozvěděl teprve v pondělí ráno.