Vajíčkiáda, zdá se, skončila.

Vajíčkoví útočníci se neobjevili ani na jednom ze včerejších mítinků ČSSD. Ta včera podnikla v rámci kampaně před červnovými eurovolbami turné po Královéhradec­kém kraji.

Jedinou připomínkou „žluté antikampaně“ byla plata čokoládových vajíček, která si přinesli studenti na odpolední mítink do Hradce Králové.

Ovzduší tam bylo zjitřené.

Už před zahájením se ostře střetávali příznivci ČSSD s mládeží. Klasická situace: „Vy jste ještě nic nedokázali“ na jedné a „Máme právo na svůj názor“ na druhé straně.

Projevy funkcionářů poslouchali snad jen „skalní“.

Rozruch způsobila skupina mužů oblečená do různých uniforem totalitní moci.

Příchod Jiřího Paroubka provázely ovace, ryk a pískot obou stran. Vejce se objevila jen ve vzpažených dlaních mládeže a v heslech na transparentech. Ty neurážely, využívaly spíš slovní humor. Mladí lidé zvonili klíči.

Při projevu používal Jiří Paroubek obvyklou dikci. Pódium střežili mohutně narostlí civilisté.

Dusno bylo i na předcházejícím mítinku, ve Dvoře Králové nad Labem, kde se ale Paroubek stejně jako v Rychnově nad Kněžnou neobjevil.

Asi patnáctičlenná skupinka mladých lidí si přinesla transparenty s nápisy jako „Dnes na programu pohádka o Paroubkovi – jak bohatým bral a chudým nic nedal“ nebo „Nevěřte ostnatému drátu, i když se tváří jako růže“.

Asi stovce přítomných rozdávali oranžové papírové růže se stonky z ostnatého drátu a projevy kandidátů přerušovali pískotem. Pikantní bylo, že na mítinku bylo více policistů než civilistů.

V Rychnově se dopolední akce obešla zcela bez incidentů.

Pravděpodobně tak přesvědčila výzva iniciátorů „vajíčkové války“ na Facebooku, aby ji protestující už ukončili a „munici“ demonstrativně složili před úřady.

Pomníčky vajíčkové války se ostatně včera objevily v sídlech krajských úřadů v Hradci i Pardubicích.

Před hradeckým krajským úřadem se uskutečnila akce „Skládejte vejce, pojďte k volbám“. Leták s tímto textem a symbolické plato vajec odpůrci Paroubka položili před vchod do úřadu.

Jiný mladík pak plato vajec odevzdal přímo úřednici pardubického krajského úřadu se vzkazem, že ho má odevzdat Paroubkovi.