VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maturanti za mřížemi si už na lavice vzkazy nepíší

VÝCHODNÍ ČECHY - Výuku ve valdické věznici zajišťuje gymnázium v Hradci Králové už pět let. První absolventi by měli skončit v červnu.

21.10.2007
SDÍLEJ:

Areál věznice ve Valdicích u Jičína.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Biskupské gymnázium připravuje k maturitě ve vězení čtyři muže z Valdic, kteří letos úspěšně nastoupili do posledního ročníku. Na konci školního roku tak budou známi první absolventi. Jeden z nich má dokonce vyhlídky na brzké propuštění z vězení.

„Celý projekt výuky jsme odstartovali už před pěti lety, a to díky tomu, že nás oslovil páter Kordík. Jsme si totiž vědomi toho, že to jsou lidé, kteří se po odpykání trestu do společnosti vrátí, a je potřeba jim pomoci. Začínali jsme přípravnou třídou, kde jsme vězně chystali na přijímací zkoušky,“ vysvětlil ředitel Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína Pavel Černý.

Samostudium je základem výuky

Výuka funguje stejně jako u dálkové formy studia. Jak uvedl Černý, skupina vybraných kantorů jezdí do věznice jednou měsíčně a celé odpoledne se studenty konzultují problémy, které při samostudiu mají. „Právě samostudium je základem výuky. Při konzultacích jsou studenti dokonce více pozorní než běžní středoškoláci. Vědí už čeho chtějí skutečně dosáhnout a na lavice si už nepíší,“ poznamenal s úsměvem Černý.

Do přípravného ročníku se přihlásilo 24 vězňů, z nichž 14 se dostalo přes přijímačky do prvního ročníku. „Je to velmi náročné a zodpovědné. Nakonec se do posledního ročníku dostali jen čtyři studenti. Musíme totiž také reagovat na změny přímo ve věznici, jako jsou přeložení vězňů nebo postihy za nedodržování řádu. Avšak většina studentů si neuvědomí náročnost samostudia a posléze skončí sama,“ vysvětlil ředitel.

S internetem si vězni „nepotykají“

Výukový režim je naprosto stejný jako na každé škole. Píší se slohové práce, diktáty, vyučují se cizí jazyky i práce na počítači. Podle slov Černého je úskalím pouze omezení, které vzniká díky tomu, že výuka se koná ve vězení. „Kupříkladu není možné zadat vězňům stejné téma slohové práce jako běžným středoškolákům. Odtržení od reality a fungování společnosti je zřetelné. Navíc třeba u výuky počítačů nemohou používat internet,“ upřesnil.

Věkový průměr studentů se určit nedá. Jak uvedl Černý, nejmladšímu muži je přes dvacet let a nejstaršímu kolem 45 let. Letos už také gymnázium „otevřelo“ druhý ročník. „Zájem vězňů však zůstává stejný, nebo spíše lehce klesá,“ uzavírá Pavel Černý.

21.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Skalický.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Krajský volební manažer a okresní šéf ČSSD Leoš Malina.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

Pardubický kraj – Výsledky parlamentních voleb v našem kraji poměrně věrně kopírují celostátní výsledky. Zhruba o procento víc však dostaly od voličů hnutí ANO a rovněž v Pardubickém kraji už tradičně silná KDU-ČSL. Oba subjekty získaly více hlasů na úkor STAN a také TOP 09, které se tu nedostaly přes pět procent.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 30,81 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení