Absurdní spor o ozdobený vánoční strom spolu vede svítkovská radnice a místní hasiči. Tajemník úřadu Aleš Herák zaslal hasičům výzvu k odzdobení stromu ještě před Štědrým dnem. Hasiči na tomto místě strom zdobí a rozsvěcí na Mikuláše už pět let. Radnici to vadí ale až teď. Důvodem by podle velitele hasičů Jiřího Chmelíka mohla být odveta za to, že jako opoziční zastupitelé požadovali po starostovi vysvětlení, proč v říjnu využíval auto technických služeb radnice pro rozvoz svých volebních předmětů a stánku. Starosta pro to nenašel ani vysvětlení, ani řádnou smlouvu na zapůjčení vozidla, pouze konstatoval, že přece koupil kanystr nafty a tím věc pokládá za vyřízenou.

Radnice v zaslané výzvě nejdříve odstranění vánoční výzdoby obhajovala tvrzením, že pozemek nebyl uveden do původního stavu a v krkolomně sepsaném textu se důsledně vyhýbala jasné formulaci. Poté, co na případ upozornil Deník a radnice sklidila poměrně rozsáhlou kritiku, zaslal starosta jiné vysvětlení: prý jde o bezpečnost.

"Nikdo přeci není proti vánoční výzdobě, jak pisálek Sejkora uvádí," uvádí dodatečně v zaslaném vyjádření starosta Svítkova Petr Králíček. Dopis, který předtím odeslal tajemník jeho radnice, však svědčí spíš o opaku.

Větu: "Vás vyzývá k neprodlenému odstranění veškerých Vámi umístěných věcí z pozemku" v případě, kdy se jedná pouze o ozdoby a osvětlení, asi ani nelze chápat jinak, než jako příkaz k odstranění celé výzdoby ze stromu. O bezpečnosti v dokumentu, který byl redakcí i zveřejněn, není přitom ani slovo.

Není to jediné místo, kde se do svého dodatečného vyjádření starosta Králíček pořádně zamotává a není to ani poprvé, stejně jako v případě volební kampaně, kde se hájil neexistující smlouvou. Hasiči prý byli na problém upozorňováni ještě před odesláním dopisu.

"Nikdo se mnou o výzdobě stromu vůbec nemluvil. Osobně, telefonicky, nijak," brání se tvrzením starosty Králíčka velitel hasičů a zastupitel svítkova Jiří Chmelík. "Den před odesláním dopisu jsme spolu seděli na zastupitelstvu, kde byl starosta i tajemník úřadu a nepadlo o tom jediné slovo," dodává.


Králíček ve svém vyjádření dále tvrdí, že "napojení hasiči nainstalovaného vánočního osvětlení není v souladu s normami ČR a nesplňuje venkovní certifikaci" a zaslal rovněž fotografii zapojení, kde konstatuje, že "napršelo do prodlužovací šňůry, která je obalena igelitem, do kterého je zapojeno osvětlení na stromečku."

"Kdyby se někdo zeptal, nebyl problém toto doložit. Jak přívodní zahradní kabel, tak světla na stromě jsou certifikovány pro venkovní použití. Zásuvka byla zajištěna igelitem tak, aby se voda dovnitř nedostala. Na snímku je navíc vidět, že s tím zapojením bylo manipulováno. Původně byla zásuvka uložena až u kmene stromu, nad zemí a igelitová taška byla dnem vzhůru tak, aby voda stékající dolů, dovnitř prostě nemohla. (Ještě před vydáním reportáže, když jsme na místě byli i my tomu tak skutečně bylo. Pozn. red). Samozřejmě to mohl někdo vytáhnout i náhodou, ale taky si už třeba mohl někdo vytvářet důkazy. To by ale bylo zoufalé, nedůstojné a alarmující," reaguje Jiří Chmelík.

Strom ve Svítkově u lékárny navíc už ani nesvítí. Bez vědomí hasičů totiž zmizela prodlužovačka, která světla napájela. Zůstávají už jen ozdoby. "Považuji za absurdní, že udělené povolení k rozsvícení vánočního stromku o prvním adventu si úřad vykládá tak, že bude následujícího dne strom zase odstrojen. To nejde nazvat jinak, než úřední zvůle. Nicméně zašleme oficiální cestou radnici žádost o upřesnění jejich požadavku, protože dle vlastního vyjádření ani sám starosta zdá se neví, co se po nás vlastně chce," uzavírá Jiří Chmelík.

Glosa: Vánoce ve Svítkově se zakazují
Vypadá to, že ve Svítkově příští rok nebudou ani Vánoce, ani Mikuláš. V závěru svého dopisu starosta říká, že kdyby šlo o vyřizování účtů mezi ním a hasiči (jakože to tak vůbec, ale vůbec nevypadá, že ano?) tak by akce nemusela být povolena vůbec. Nelze se ubránit dojmu, že ve Svítkově hrozí pro "urážku starostenský nohy" příští prosinec úředně sterilní a bez tradic. Pohádka o Grinchovi, zloději Vánoc, už sice zfilmovaná je, ale ve Svítkově si klidně mohou filmaři chystat kamery na druhý díl. Místo pohádky to ale spíš bude tragikomedie.