Začátkem března se rozhodne o budoucnosti Dostihového spolku, který pořádá mimo jiné slavnou Velkou pardubickou.
Město se snaží spolek zachránit navýšením základního jmění a příplatkem, což musí schválit valná hromada.

Hrozba insolvence

Dostihovému spolku jinak hrozí platební neschopnost a insolvence. „V takovém případě by závody asi pořádalo město,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Ta znovu zopakovala, že není možné, aby žokej Josef Váňa mohl převzít pořádání závodů už k 30. lednu, jak nabízel, kvůli procesní náročnosti.
„Pokud by se mělo uskutečnit koncesní řízení, a to ze zákona musí, bude trvat nejméně čtyři až šest měsíců. Argumenty jsou objektivní a město panu Váňovi všechny aspekty popsalo v dopisu,“ uvedla pardubická primátorka.

„Město ani Dostihový spolek se nebrání jakékoli jiné spolupráci s žokejem Váňou a převzetí závodiště není jedinou možností. Pokud by se chtěl stát třeba tváří Velké pardubické, městu by to pomohlo,“ podotkla Štěpánka Fraňková, která se měla dnes s Josefem Váňou sejít.

Osminásobný vítěz Velké pardubické ale v návaznosti na prohlášení Fraňkové, že je nemožné, aby závody převzal, oznámil, že schůzku nejspíše zruší. „Vzhledem k tomu, co mi paní primátorka vzkázala, je setkání v podstatě bezpředmětné,“ podotkl Josef Váňa.

Zastupitelstvo města se snaží zachránit Dostihový spolek a v úterý schválilo navýšení základního jmění o 3,1 milionu a příplatek 4,2 milionu, který dá město, a v momentě, kdy by spolek vydělával, by si částku vzalo zpět. Schválit navýšení základního jmění musí valná hromada, k čemuž jsou potřeba hlasy majitelů 66 procent akcií.

Důležité datum

„Doufám, že se nám navýšení podaří s minoritními akcionáři předjednat, aby spolek mohl sloužit svému účelu. Pokud budou akcionáři souhlasit, tak se můžeme nadechnout a jít dál, jinak se obávám katastrofického scénáře,“ podotkla primátorka Pardubic.
Důležitým datem tak bude 7. březen. „To bude bod zlomu,“ dodala Štěpánka Fraňková.

V případě neúspěchu může Dostihový spolek čekat platební neschopnost. To ale nemusí ohrozit dostihy ani Velkou pardubickou.
„Pokud by došlo k této havárii, město má povinnost se o dostihy postarat. Nejspíše by vytvořilo oddělení s péčí o závodiště a bylo by provozovatelem závodiště na určitou dobu,“ uvažovala primátorka.

Ochranné známky

Ve hře teoreticky může být i odkup ochranných známek jako třeba Velká pardubická, kterých je celkem pět v hodnotě zhruba dvacet milionů korun. „I to je možné opatření, ale určitě by je kupovalo město. Neumím si představit jiného majitele,“ nechala se slyšet Štěpánka Fraňková.

(zr, čtk)