Sprejer se na místě vyřádil v sobotu 23. července mezi šestou a sedmou hodinou večer. Pokreslil téměř vše, co mu přišlo pod ruku. „Většina nejde odstranit, a proto se bude muset vše vyměnit. Zákazníkům se velmi omlouváme, ale v tuto chvíli jsou toalety uzavřené,“ informovala mluvčí Obchodního centra Grand Adéla Hladíková.

Případ řeší policisté, kteří na místě brali otisky prstů i podrážek bot a další stopy. Pomoci by mohly i kamerové záznamy. „Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Věc je nyní ve fázi prověřování,“ doplnila mluvčí pardubické policie Dita Holečková.

Na sociálních sítí se objevil i případ z restaurace, která se v Grandu nachází, kde se někdo nehezky vyřádil na zahrádce. Pachatel tam poničil například stromky v květináči. Zda se jedná o stejného vandala, není prozatím jasné.

„Zkoumají se kamerové záznamy a pokud byl někdo svědkem nebo by pro nás měl jakoukoliv informaci, co pomůže vypátrat pachatele, ať kontaktuje policii nebo správu obchodního centra,“ dodala Hladíková.

Vandalismus v kraji

S podobným vandalismem a poškozováním cizího majetku mají problém téměř v každém větším městě v kraji. V Chrudimi někdo minulý měsíc pomaloval nově opravenou Myší díru. Okopané zdi a čmáranice nechalo vedení města odstranit i kvůli festivalu Loutkářská Chrudim, díky kterému město čekalo příliv turistů. Opravený prostor ale vydržel jen pár dní. I tam se vandal dopustil trestného činu.

„Škoda přesahovala pět tisíc korun. Obrazce podobné tomu na zdi Myší díry se objevují i na dalších místech ve městě. Jde tedy o poškození většího rozsahu,“ popsal tehdy starosta města František Pilný.

O případu jsme psali zde:

Myší díra před a po řádění sprejera
Tůdle, vysmál se městu sprejer a počmáral vybílenou Myší díru. Je na kamerách

Výjimkou nejsou ani Choltice, kde neznámý sprejer pomaloval veřejná prostranství i tamější zámecký park nebo kapli. S dopadením pachatele měla pomoci vypsaná odměna deset tisíc korun.

Nemilou zkušenost s cizincem, který sprejem „vyzdobil“ centrum města a Roškotovo divadlo, mají v Ústí nad Orlicí. Tam se policistům podařilo vandala dopadnout. Muž, který posprejoval majetek města včetně národní kulturní památky, dostal u soudu trest odnětí svobody a pokutu.

„Pokaždé usilujeme o to, aby škody způsobené městu byly uhrazeny. Je to činnost časově i odborně náročná,“ uvedl tehdy k případu, kdy škoda přesáhla sto tisíc korun, vedoucí odboru právního a obecního živnostenského úřadu Marian Rada.

Legální plochy a kamery

Problémy se sprejery už nejsou ve městech a obcích takové jako před čtvrtstoletím, kdy se graffiti ve veřejném prostoru začala objevovat ve velké míře. Pomohl k tomu systém městských kamer i speciálně vytvořené plochy.

„U nás ve městě jsou dvě legální plochy, na které mohou sprejeři bez postihu malovat. Jen jednou se tam objevil nevhodný obrázek, jenž bylo nutné smazat,“ řekla vedoucí sociálního odboru města Chrudim Radka Pochobradská.

Jeden z pardubických podchodů ozdobila malba Krychliče

Pardubice přenechaly zodpovědnost za vybrané plochy lokální graffitové scéně. V krajském městě se nachází několik míst, která mohou za předem stanovených podmínek legálně využívat sprejeři. Jedná se například o podchod vedoucí pod železniční tratí v ulici K Pardubičkám a podchod v Dašické ulici u železničního přejezdu. Podobná místa má i Žamberk nebo Ústí nad Orlicí.