Východočeši, kteří chtějí trávit Vánoce nebo Silvestra na horách, mají nejvyšší čas rezervovat si ubytování.
Především na novoroční noc je už mnohde beznadějně obsazeno a zájemcům nezbývá než paběrkovat mezi zrušenými rezervacemi. S ubytováním na vánoční svátky je situace o něco lepší.

„Volných kapacit už moc není, ale záleží taky na stornech různých objednávek. Zrovna teď vypadly z jednoho hotelu dvě objednané skupiny, rázem je padesát volných míst,“ řekla Kateřina Pacholíková z infocentra Michlův Mlýn ve Špindlerově Mlýně.

A když už nějaké volné pokoje jsou, hoteliéři dávají přednost delším objednávkám aspoň na čtyři noci. Takových zájemců však už kvůli finanční stránce
dovolené mnoho není. U kratších pobytů cestovní kanceláře doporučují vyčkat last momentů.

Ještě před čtrnácti dny bylo volných míst v krkonošských hotelech habaděj. Zájemci o rezervace se však začali hlásit po první sněhové nadílce. Kouzlo českých hor znovuobjevují především čeští turisté. Nizozemců už od loňského roku jezdí do Krkonoš mnohem méně. Nejdražší jednodenní skipasy v Krkonoších vyjdou zhruba na sedm stovek, nejlevněji tu lze lyžovat za necelé tři stovky za den.

„Místa v hotelech a penzionech se dají ještě najít. Sice už jich není tolik jako před měsícem, ale plno není. Ceny se pohybují na vánoční svátky od 350 korun do tisícovky na osobu a noc, na Silvestra jsou asi o čtvrtinu až třetinu dražší,“ řekla Eva Lorencová z turistického infocentra v Peci pod Sněžkou.
Za silvestrovské menu a program se v hotelech obvykle připlácí, často i vysoko přes tisíc korun.

Speciální nabídku ale chystají hoteliéři také na Štědrý večer.
„Samozřejmě že Štědrý den u nás stráví hosté v duchu tradičního menu, k obědu podáváme čočku s uzeným, k večeři rybí polévku, bramborový salát s kaprem nebo vepřovým řízkem a každý, kdo u nás letos sváteční týden stráví, dostane jako výslužku tříkilovou škatuli vánočního pečiva,“ říká provozovatel jednoho z krkonošských penzionů Pavel Štěrba.

Více volných kapacit nabízejí Orlické hory.
Hoteliéři se snaží pobyt na horách lidem co nejvíc zpestřit. Nabízejí wellness centra, sauny, různé typy masáží, rašelinové zábaly. Doufají také, že i rozšiřování lyžařských center zvýší návštěvnost.

Levná ubytovací zařízení mají proti větším hotelům výhodu. Rekreanti, kteří chtějí ušetřit, volí raději tento typ noclehu. Ubytovna o čtyřiceti lůžkách v Čenkovicích, kterou provozuje tamní skiklub, je už před sezonou dávno obsazená. Ceny se oproti loňsku nikde příliš neměnily.

Krkonoše, nebo raději Alpy?

Cenové srovnání vánočního pobytu (ceny jsou orientační):

• Pec pod Sněžkou, Krkonoše, hotel****, 5 nocí, snídaně, na Štědrý den lyžování zdarma, slavnostní večeře, taneční večer
s živou hudbou, whirlpool, fitness, sauna a bazén po celou dobu pobytu zdarma, doprovodný program pro děti – cena 5.800,-Kč/ osoba

• Dachstein, Rakousko, hotel***,
8 nocí, polopenze, na Štědrý den zábavný galavečer a nadílka přímo na sjezdovce, pro děti lyžařská škola za zvýhodněnou cenu – cena 9.690,-Kč/ osoba

Zpravodajové Deníku