„Za poslední víkend navštívilo obchodní centrum Palác Pardubice zhruba 86 000 zákazníků. V průběhu celého prosince návštěvnost s blížícími se svátky roste. Ve srovnání s rokem 2022 je návštěvnost letos v prosinci mírně vyšší. Předvánoční týden bývá nejvyšší návštěvnost v roce. Odhadujeme, že by mohlo dorazit kolem 190 000 zákazníků,“ Deníku řekl Petr Hlávka mluvčí Redstone Real Estate, a.s.

Před nákupními centry se na mnohých místech tvořily kolony, které směřovaly k zaplněným parkovištím a kde jen málokdo nalezl místo k zaparkování.

Obchodníci nabízí rozmanité zboží, ale přesto některé druhy patří k nejvyhledávanějším. „Za listopad to byla spíše kategorie fashion, v prosinci vnímáme velký zájem také o elektroniku,“ prozradil Petr Hlávka mluvčí Redstone Real Estate, a.s.

Vánoční trhy na Pernštýnském náměstí otevřely už v sobotu 2. prosince. Ceny zůstávají podobné jako loni. Nově si lidé mohou dát i pořádné jídlo ve speciálním bistru.
Vánoční trhy: Hradec má kluziště, Pardubice atmosféru. Kde se vám líbí více?

„No řeknu vám, vůbec nestíhám. Pro děti jsem to už vyřešil, hraček je spousta, ale manželka, s tou to bude horší," s úsměvem se svěřil pan Jiří Novák z Polabin.

„Letos jsem tu jen pro drobnost, rozhodně si nenechám zkazit Vánoce, tím, že budu ve stresu z nakupování. To rozhodně ne, raději si užiju tu pravou vánoční pohodičku doma“, prozradila paní Marta Vosičková z Pardubic.

Bývalý pardubický primátor Martin Charvát u soudu
Charvát i další obviněný stráví Vánoce ve vazbě. Soud zamítl žádost o propuštění

„Určitě očekáváme vyšší návštěvnost i po Vánocích. Mnoho obchodů nabízí různé slevové akce, což samozřejmě za nákupy přitahuje. Potvrzují nám to i čísla návštěv z minulého roku,“ Dodal Petr Hlávka mluvčí Redstone Real Estate, a.s.
S nákupní horečkou souvisí i možnost kapesních krádeží, na které upozorňují i policisté a preventivně apelují, jak si nepokazit nimi Vánoce.

Rady policistů, jak se chovat v předvánočním shonu: 

  • Nenechávejte peněženku, cennosti, mobilní telefon a doklady navrchu svého zavazadla, naopak ji uložte do vnitřních kapes oděvu, či na spodek tašky, kabelky apod.
  • Doklady noste odděleně od peněžní hotovosti, PIN nemějte poznamenán v blízkosti platební karty
  • Nenoste nic důležitého ve vnějších síťovaných nebo průhledných přihrádkách u batohů a batohy v prostředcích MHD, či někde v tlačenicích na zádech raději vůbec nenoste.
  • Zejména muži, nenoste peníze ani doklady v zadních kapsách kalhot, kde jsou snadno dostupné.
  • Pečlivě si průběžně kontrolujte, zda máte zavazadlo, kabelku apod. stále zapnuté.
  • V prostředcích MHD nebo v tlačenici noste ruku položenou na zavazadle velice důkladně věnujte pozornost svému okolí a v případě, že se na vás někdo snaží tlačit, okamžitě se snažte z takového místa vzdálit. (Zdroj: Policie ČR)