Virtuální výlet do světa vánočních svátků minulých generací můžete zažít díky Východočeskému muzeu Pardubice a jeho webové výstavě  Vánoční pozdrav z Pardubic, která je dostupná na stránkách muzea. Najdete v ní předměty, pohlednice a fotografie spojené se slavením Vánoc, které muzeum uchovává ve svých sbírkách. Výstava vznikla již před třemi lety, ale díky zvolenému tématu je v tuto dobu opět aktuální. A určitě stojí za zhlédnutí.

Potěšit se návštěvníci mohou předměty denní potřeby, fotografiemi, pohlednicemi či ozdobami. Prohlédnou si klasické betlémy, formy na pečení vánočky a dalšího vánočního pečiva, sváteční nádobí nebo ozdoby. Překvapit mohou ukázky svátečního papírového nádobí nebo dánské talíře s vánočními motivy. Jsou charakteristické sentimentální náladou, která je navozená modře kolorovanými reliéfy zasněžených krajin, měst či vánočních motivů.

VIDEO: Pardubický Grand čeká velká proměna. Podívejte se

Zdroj: Čížková Nikola

K zimnímu období patří i zimní sporty - sáňkování, bruslení a hraní hokeje. Zavzpomínat mohou návštěvníci výstavy také na místa v Pardubicích, kde se prodávali kapři nebo kde se nakupovaly vánoční dárky před několika desetiletími. Výstavu uzavírá krátké video, které připomene, jak to v Pardubicích vypadalo v předvánočním čase v roce 1965.

Je zajímavé, že do výstavy pronikla například i vánoční komerce. Vytrácení duchovního rozměru Vánoc a převládání materialistického pojetí je dnes kritizováno. Ovšem naši předci, ač v menším měřítku, museli také čelit předvánočním reklamám, prodejci se předháněli s výhodnějšími nabídkami. V dobovém pardubickém tisku je možné nalézt řadu tipů na vánoční dárky a poděkování obchodníků zákazníkům za projevenou věrnost. 

Mohlo by vás zajímat: Dědek dostal od Pardubic zelenou. Dynamo může získat nejmodernější halu v Evropě

Zdroj: Dynamo Pardubice