VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoce v base? Proč ne! Salát, cukroví, televize, bohoslužby...

Pardubice - Největší dárek pro některé odsouzené z pardubické věznice byl „opušťák" k rodině

27.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Hynek Dlouhý

Nejkrásnější svátky v roce si prožili i lidé, kteří ať už svoji vinou či nedobrovolně, trávili Štědrý den mimo svůj domov.

Vánoční svátky si za zdmi pardubické věznice „užívalo" i zhruba sedm set odsouzených. „Již v neděli 23. prosince k nám zavítali zástupci církví z Pardubického kraje. Sociálně slabším pak rozdali balíčky s ovocem a cukrovím," řekl našemu Deníku mluvčí pardubické věznice Tomáš Kubín.

Nejhezčí dárek

Zhruba čtyři desítky odsouzených pak pod pomyslným stromečkem našly ty nejlepší „dárečky", které mohly dostat. „Ředitel udělil přibližně čtyřicet odměn ve formě dvoudenního volna, které pak mohli právě tito jedinci trávit doma s rodinami," dodal Tomáš Kubín.

A jak probíhal Štědrý den za zdmi pardubického nápravného zařízení? „Odsouzení si mohli ráno přispat. Přes den pak na ně čekaly různé soutěže a sportovní turnaje. Večer pak měli povoleno delší sledování televize," popsal nám Štědrý den v pardubické věznici její tiskový mluvčí.

A ani jídlo zde nijak nevybočilo z běžných a tradičních Vánoc. „Ke snídani byla bílá káva, čaj a vánočka. K obědu měli odsouzení čočku s vejci a k večeři klasiku: smažený řízek, salát a cukroví," nastínil nám vězeňskou pohodu Vánoc Tomáš Kubín.

Štědrý den je pro většinu lidí svátkem, který chtějí strávit se svými nejbližšími. Pro doktory v pardubické nemocnici je to ovšem den jako každý jiný. Útěchou pro ně je, že mají sváteční režim.

Tradiční jídlo

„Pro naše doktory nemáme připravenou slavnostní večeři, nemocnice nic takového nezajišťuje," řekl Dušan Korel, mluvčí Pardubické krajské nemocnice. Přesto pokud doktoři chtěli, o tradiční jídlo nepřišli.
Nemocniční bistro pro tento výjimečný svátek nabízelo štědrovečerní večeři a to rovnou ve dvou variantách. V nabídce byl smažený kapr nebo řízek a jako příloha bramborový salát.

Dokonce i pacienti, kterým to zdravotní stav dovolil, si Vánoce připomenuli v podobě tradiční večeře. Seniory dokonce čekalo překvapení v podobě návštěvy dětí, kteří je přišli potěšit zpěvem vánočních koled.
V případě dětských pacientů přišel Ježíšek o něco dřív v podobě návštěvy pardubických hokejistů a basketbalistů. Ti přišli nejen zvednout dětem náladu, ale přinesli i drobné předměty, které děti ocenily.
Adventní období je dlouho očekávané i v Dětském domově Pardubice. V této netradiční rodině se Štědrý večer od oslav v ,,normálních rodinách" příliš neodlišuje.

Za příbuznými

Děti si dárečky rozdaly už dopředu, protože některé z nich trávily svátky mimo domov. Měly možnost odjet za příbuznými a ti starší navštívili své partnery.
Samotný Štědrý den je v domově každoročně ve znamení zavřených dveří, ale otevřených srdcí. Neprobíhají žádné návštěvy, aby mohly děti tento čas prožít v klidu svého rodinného kruhu. Večer se děti v různých přípravách střídají.

Když je všechno dochystáno, děti jdou společně na štědrovečerní procházku k zámku a do jeho okolí. ,,Je to u nás tradice, bez které bychom si Vánoce ani nedovedli představit," sdělila ředitelka Dětského domova Pardubice Zdenka Hrubešová.

Po návratu všichni společně poslouchají i zpívají koledy a oblékají se k slavnostní tabuli. Následuje štědrovečerní večeře a nadílka. Zbytek večera většinou tráví všichni společně u pohádek.
,,Ani letos nebyly u nás Vánoce o materiálním dostatku. Letošní advent byl poznamenán smutnou ztrátou. V těchto dnech děti poznaly, co znamená přijít o blízkého a milovaného člověka. Uvědomují si, že důležité není mít, nebo nemít, ale být," prozradila ředitelka domova.

Autor: Jan Šafář, Lukáš Dubský

27.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budo sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení