V sobotu 9. prosince se na pardubickém zámku koná jarmark Sladké Vánoce. Od 10 do 17 hodin budou připraveny tvořivé dílny, na nádvoří prodejci nabídnou vánoční dobroty, dárky a dekorace, děti potěší pohádky ve společenském sále zámku. Vstup na akci je zdarma, platí se jen divadelní představení a večerní vystoupení folklorního souboru Lipka.

„Na Sladkých Vánocích na zámku nakoupíte vánoční dárky a prožijete příjemné vánoční chvilky u řemeslníků, prodejců a tvůrců neobyčejných předmětů,“ pozval ředitel pořádajícího Východočeského muzea v Pardubiccích Tomáš Libánek. Na nádvoří i uvnitř zámeckých budov si děti i dospělí vyzkouší pletení zvonečku z proutí, výrobu vánočních ozdob z perliček či papíru, spirálových korálkových ozdob, vánočních sluníček a andílků, tvoření šperků, prostírání. Součástí bude i patchworková dílna, keramická dílna a drátování. Ti nejšikovnější zvládnou třeba výrobu krmítka pro ptáčky. Inspirací může být miniaturní lidový Zvěřinec Víta Boučka – tedy zvířátka z klacíků, šišek a dalších přírodních materiálů.

Video z výstavy Světla vyprávějí na valech pardubického zámku (otevřeno každý den večer)

Zdroj: Deník/Nikola Čížková

Prodejci chystají tradiční i netradiční regionální i cizokrajné produkty. Zahřát se můžete například medovinou Filipa Tichého, víno od Železných hor nabídne k ochutnání Vinařství Bítovany, pochutnáte si na tradičních bramborových plackách i francouzských makronkách. Chybět nebudou uzenářské výrobky, sýry z koliby, svařené nápoje a horká čokoláda. Ve stáncích zazáří autorské šperky, dřevěné hračky, vánoční ozdoby a dekorace, výrobky z paličkované krajky či textilu.

Zvonek třikrát ohlásí vánoční pohádky pražského Divadla Pohádka ve společenském sále zámku. Děti se mohou těšit na příběhy O králi, kterému byla stále zima (10.30 hodin), Půjdem spolu do Betléma (14.00 hodin) a Jak se Kudla přepočítal (15.00 hodin). Vstupenky na pohádky se prodávají na webu muzea nebo v zámecké pokladně. Vstupné je 70 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma. V 17.30 hodin začíná  vánoční koncert folklórního souboru Lipka, vstupné 130 Kč.

Zářící podívaná v Libišanech na Pardubicku.
Úchvatná podívaná. Dům v Libišanech na Pardubicku zdobí 269 tisíc žároviček

Adventní program na Zámku Pardubice letos zahájila malá výstava nádherných vyřezávaných forem na tlačený perník nazvaná Srdce ze dřeva. Přístupná je v otvírací době zdarma v pokladně zámku. Děti se také mohou vydat po volně přístupné venkovní stezce na nádvořích a v parkánu zámku. Letošním tématem je Putování za dárky. Děti cestou plní úkoly a poznávají tradice obdarovávání. Nakonec mohou přispět k ozdobení vánočního stromku na malém nádvoří vlastnoručně vyrobenou ozdobou.

Vánoční poutákZdroj: Redakce