Darovat pod stromeček parfém, nádobí, nebo oblečení už lidem nestačí. Snaží se svým nejbližším přinést něco originálního. V poslední době hrají na vánočním trhu prim zážitkové dárky. Mnozí tak najdou pod vánočním stromečkem dárkové poukazy na trénink mozku, projížďku fekálním vozem nebo třeba výlet na skákacích botách. Tento zvýšený zájem o kuriózní dárky zaznamenali provozovatelé e-shopů a prodejci netradičních dárků.

„Jenom za listopad jsme připravili přes třicet dárkových poukazů na hru trénující mozek, který si u nás lidé objednali pro své rodinné příslušníky nebo kamarády. Poukazy si zákazníci žádají vystavit na konkrétní jména,“ popisuje zvýšený zájem o tento typ vánočních dárků Eva Fruhwirtová z Hradce Králové a dodává, že hra je novinkou v České republice, hrají ji dva hráči a slouží k tréninku mozku a koncentrace.

Nejčastější způsob vyhledávání těchto dárků je přes internetové portály, které se věnují zážitkům a originálním dárkům. Nabídka je široká. Obdarované tak pod stromečkem nečekají velké zabalené krabice, ale malé dopisové obálky, ve kterých jsou skryty dárkové poukazy na jejich jméno.

„Vánoce jsou specifickou dobou, lidé uvažují jinak a chtějí svým blízkým darovat něco nezapomenutelného, něco, z čeho by měli radost. Zajímavý zážitek nebo kuriózní dárek vyvolá daleko silnější emoční zážitek než očekávaný hmotný dárek,“ říká psycholožka Magdalena Johanedisová.

Květina potěší vždy a pod vánoční stromek se hodí spíše v květináči. V oblibě bývají například bonsaje. „Lidé nás využívají většinou na poslední chvíli, když potřebují rychle nějaký neobyčejný dárek,“ uvedla Jana Vodičková z obchodu v Libčanech.

Internetové portály nabízejí celou škálu originalit jako například tetovací zápisník, formu na rampouchy, sandály s detektorem kovu, hodiny, které řeknou, kdy je třeba jet na dovolenou. Výběr je i z potravin – lízátko s příchutí tequily s červem, nebo pečené červy. Někoho potěší blikače na uši nebo svítící toaletní papír.