Adventní trhy začnou v sobotu 2. prosince a potrvají až do neděle 24. prosince. První adventní neděli, 3. prosince, se v 17 hodin na Pernštýnském náměstí tradičně rozsvítí ozdobený vánoční strom. Ten letošní byl přivezen z Jezbořic, ze zahrádkářské kolonie od manželů Kováčových. Pardubickým vánočním stromem se stejně jako loni letos stal smrk ztepilý vysoký zhruba 15 metrů. Na Pernštýnské náměstí přijel ve čtvrtek. 

Více o adventních trzích jsme psali zde: 

Adventní trhy letos startují 2. prosince. Archivní foto.
Pardubice čekají adventní trhy. Novinkou je vyhlídkové kolo i vyhřívané bistro

Samotný dovoz i usazení proběhlo bez problémů. Majestátný strom už jen čeká na vánoční ozdoby, které se rozsvítí v podvečer první adventní neděle. Téměř patnáctimetrový smrk ztepilý je darem od manželů Kováčových, kteří se rozhodli v letošním roce zpříjemnit vánoční svátky v Pardubicích právě jejich vlastním stromem.

„Před čtyřmi roky jsme už uvažovali, že ten strom dáme službám k dispozici, že by ho mohli někam dát jako vánoční strom. Tenkrát to nedopadlo, ještě jsme čekali, protože nám to tady dělá dobrý stín. Teď jsme se už konečně rozhodli. Samozřejmě,že se přijdeme podívat, až bude ozdobený a rozsvícený,“ Deníku sdělil pan Kováč.

Další video z příjezdu stromu do Pardubic. Autorem je Jaroslav Černý. 

Zdroj: Jaroslav Černý

Samotný převoz z Jezbořic, až na Pernštýnské náměstí provázelo mnoho opatřeními, které vyžadovalo například odstranění dopravních značek či zajištění podjezdu pod trolejovým vedením, což vyžadovalo i přítomnost zástupců Dopravního podniku města Pardubic. Po celou dobu také probíhal transport stromu za doprovodu policie ČR a městské policie Pardubice.

V Pardubickém kraji začíná tradiční vánoční sbírka dárků pro děti Krabice od bot
Co letos přinese Ježíšek dětem z chudých rodin? Startuje sbírka Krabice od bot

Strom je ukotven 180 cm v zemi a je připraven na jeho ozdobení, které proběhne v příštím týdnu od pondělí 20. listopadu až do konce týdne. „Vánoční strom na Pernštýnské náměstí dodáváme pravidelně. Je to dar služeb města Pardubic, Pardubicím a jeho občanům. Dělá nám velkou radost, že když se ozdobí, tak těší všechny obyvatelé během adventu,“ Deníku řekla Klára Sýkorová mluvčí Služeb města Pardubic.

Historické centrum se tak může těšit na brzké odhalení vánočního stromu a navození příjemné vánoční atmosféry. „Je to nádhera i letos máme krásný strom, už teď se těším až pod ním budu popíjet svařák a poslouchat vánoční koledy,“ řekla paní Eva z Pardubic.Veřejnost se navíc může podílet na pojmenování letošního vánočního stromu, a to díky anketě, jež spustilo Turistické informační centrum Pardubice ve spolupráci s organizátory trhů. Ten, kdo bude mít zájem poslat svůj tip, tak ho může zaslat prostřednictvím formuláře na odkazu https://pardubice.eu/anketa.

Mohlo by vás zajímat: Dopravní peklo u Globusu. Řidiči do Bohdanče neprojedou

Zdroj: Nikola Čížková

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Své vánoční příspěvky nám posílejte na e-mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!