Vápno je malá obec s přibližně 130 obyvateli. Od začátku listopadu provozuje poštu Partner. Je třetí vesnicí v pardubickém okrese, která na tuto možnost přistoupila, přestože zisk nelze očekávat, mnohem pravděpodobnější je dotování z obecního rozpočtu.
„Víme, že se nám to úplně nevyplatí, ale chtěli jsme zachovat služby pro naše obyvatele i lidi z okolí, kteří jsou zvyklí k nám jezdit," prohlásil starosta Vápna Milan Málek.

„Česká pošta uvedla, že jinak nabídne provozování někomu jinému, třeba některé sousední obci. Mohlo by dojít i k zavření pobočky," přiblížil vyjednávání starosta Málek. Podotkl, že poště Partner zatím chybí možnost přijímat například sázky Sportky, či „obsluhovat" vkladní knížky. „Česká pošta se dušuje, že produkty dostupné v poštách Partner budou navyšovat," dodal Málek.

Vedení Turkovic u Přelouče nedávno zveřejnilo, že provozování pošty Partner vytáhne ročně z rozpočtu obce přibližně 40 tisíc korun. Vápno počítá s podobnou a případně ještě vyšší sumou.

Provoz si chce zlevnit pronájmem části prostor v obecním objektu, kde pošta sídlí. „Pošta má více místa, než potřebuje. Ve vedlejší místnosti by mohlo fungovat například kadeřnictví nebo jiná služba občanům. Hledáme vhodného nájemce," dodal starosta.

Obcí, které na sebe vezmou poštovní břímě, bude zřejmě přibývat. „Česká pošta bude mít v cílovém stavu přibližně 700 vlastních provozoven a dva a půl tisíce pošt Partner," nastínil plány tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Přitom k 1. listopadu letošního roku fungovalo v republice 231 pošt Partner. Neprovozují je jen obce, ale i drobní podnikatelé, právnické osoby a často se stávají také součástí obchodního řetězce, který se specializuje na venkovské oblasti. „Z hlediska poskytovaných základních poštovních služeb není mezi pobočkou a poštou Partner žádný rozdíl," dodal Matyáš Vitík.