Nástroj se nachází v unikátním dřevěném kostelíku sv. Mikuláše, který obec vlastní teprve od května letošního roku. Předtím patřil církvi. Velinští se hned pustili do opravy vzácného hudebního nástroje, oslovili za tímto účelem varhanáře Martina Poláčka z Prahy. Jak řekl Pardubickému deníku starosta VelinPetr Krejcar, oprava přijde obecní rozpočet na přibližně sto tisíc korun. Varhany se opět rozezní na konci léta.
Varhany si dál ponesou šrámy let
Koncem května letošního roku získala obec Veliny do svého majetku od římskokatolické církve unikátní dřevěný barokní kostelík sv. Mikuláše z poloviny 18. století. Nový majitel vzápětí zahájil opravné práce.
Nejprve se generální rekonstrukce dočkaly varhany, postavené varhanářem Josefem Jiruškou v roce 1849. Opravy nástroje se ujal pražský varhanář Martin Poláček.
Podle slov starosty obce Petra Krejcara je kalkulace opravy vyčíslena na cca 100000 korun. „Podařilo se nám sehnat dotaci od Dobrovolného svazku obcí Holicka, a sice ve výši 65000 korun, ostatní finance zabezpečí obec z vlastních zdrojů,“ upřesnil Krejcar. Rekonstrukce probíhá ve dvou etapách. Základní práce provedl Martin Poláček přímo na místě.
Nástroj rozebrali
„Nástroj jsme rozebrali a zjistili stav. Dřevěné části jsou silně napadeny červotočem, traktura je velmi poškozená, v havarijním stavu se nachází pedál. Řada píšťal je poškozena korozí, uřezána či rozpárána, což způsobila někdejší neodborná manipulace. Důsledkem toho mají varhany velmi vysoké ladění,“ sdělil Poláček. Druhou část rekonstrukce provede varhanář v dílně. Náležité péče se dočkají i píšťaly. „V nástroji se nacházejí dva typy kovových píšťal. V prospektu se dochovaly původní cínové píšťaly s klasickým barokním vymačkáváním labia. Druhým typem jsou píšťaly zinkové, které mají romantická vyřezávaná labia,“ vysvětlil varhanář. Ve špatném stavu jsou i měchy s regulátorem přívodu vzduchu a výměnu by zasloužil i ventilátor, který do měchů vhání vzduch. Na jeho výměnu však peníze nestačí.
Velinské varhany se dočkaly již několika oprav, např. v roce 1897 nebo 1953. Největším zásahem ale byla rekonstrukce ve 20. letech minulého století. „Tehdy došlo dokonce ke změně původní dispozice, kdy byla odstraněna třířadá mixtura a nahrazena fugarou. K původní dispozici se ale již vracet nebudeme, neboť takto nástroj žil téměř sto let a fugara už k němu prostě patří. Při opravách totiž zastávám filozofii holandských restaurátorů zasahovat co nejméně do nástroje a zachovat tzv. šrámy let – samozřejmě provést nutné opravy, seřízení, naladění. Vrásky ale nástroji zachovají historičnost a onu hloubku a ducha,“ vyjádřil své krédo Poláček.
Alarmující stav
„Oprava varhan vyřeší jeden z mnoha problému kolem kostela, např. možnost koncertování. Kostel samotný ale potřebuje mnohem větší peníze a hlavně z jiných zdrojů. Stav kostela je alarmující, pakliže se bude otálet, nastanou nedozírné škody,“ posteskl si starosta Krejcar. Samotné varhany se opět rozezní v září při varhanním koncertu