„Stále vyjednáváme. Koaliční smlouva zatím uzavřena není. Na čtvrtek máme jednání právě s uskupením Blanky Zaklové. Očekáváme, že nám sdělí své představy, jak to bude fungovat v zastupitelstvu,a o spolupráci s námi,“ konstatovala jednička vítězného uskupení Zdena Marková.

Na dohodu ale nejspíš nedojde. Hnutí Čas na změnu totiž podstatnou část kampaně postavilo právě na kritice dosavadní starostky. Ta v souvislosti s výsledkem voleb váží slova, termín zklamání použít nechce. „Nazvala bych to překvapení ze strany lidí, jak rychle dovedou zapomínat,“ naznačila Blanka Zaklová a k výsledkům voleb dále uvedla: „Na druhou stranu mě těší, že jsem byla první ženou na radnici ve Chvaleticích, že je za mnou vidět kus práce, což mi nikdo neodpáře. Byla jsem tu čtvrt století, a ten čas jsem věnovala městu a občanům.“

Ve Chvaleticích prakticky existují jen dvě cesty, kterými se jednání mohou ubírat.

Většinu z voleb drží uskupení Čas na změnu se sedmi zastupiteli v sedmnáctičlenném zastupitelstvu. Pro hlasovací většinu a koalici tak uskupení teoreticky stačí dva hlasy, neboli přesvědčit jednu ze zbývajících stran: SNK Chvaletice pro občany II či Více prostoru a peněz, případně i jeden hlas od ČSSD. Strana stávající starostky by ke spolupráci musela naopak přesvědčit strany minimálně dvě, aby se dostala na nadpoloviční většinu hlasů.