Prázdné pardubické nádraží – to byla hlavní a zřejmě i jediná velká známka čtvrteční stávky v krajském městě. Lidé se na to připravili, a tak ani na vlakové nádraží nechodili.

„Lidé si zřejmě našli svoji alternativu, jak se do cíle své cesty dostat. Vlaky úplně vypustili. O několik náhradních autobusů, které jsme zajistili jako výpomocné spoje, je úplně minimální zájem,“ potvrdil ve čtvrtek našemu Deníku ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Michal Štěpán. Podle něj České dráhy zajistily autobusové spoje, nahrazující část vlaků také mezi Pardubicemi a Hradcem Králové či mezi Pardubicemi a Chrudimí.

„Jelikož se ranní špička obešla prakticky bez zájmu cestujících, nepočítáme, že by tomu bylo po zbytek stávky jinak,“ uvedl Michal Štěpán.
Podle našich informací ve čtvrtek na regionální tratě Pardubického kraje nevyjelo nebo na nich zůstalo stát 700 regionálních vlaků a zhruba sto dálkových. „Autobusy by tyto vlaky pochopitelně zcela nenahradily, ale alespoň pár jsme se jich pokusili zajistit,“ dodal šéf krajského centra osobní dopravy.

Ani v krajském městě samotném nebylo možné bez bližšího „hledání“ zjistit, že je stávka. Městská hromadná doprava totiž jezdila zcela bez omezení.

Pouze v autobusech či trolejbusech visely letáčky, které vysvětlovaly požadavky odborářů. „Našim odborářům patří velký dík za to, jak k celému problému přistoupili. Jejich přístup byl rozumný a já jsem snad ještě nezažil od cestujících tolik díků, které jsem si za to, že jezdíme bez omezení, vyslechl,“ řekl nám s úsměvem ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.