SG Pardubice
Nejlepší sportovci – jednotlivci
Miroslav Jech, David Král – veslování, Tomáš Kroupa, Michal Paďour, Michal Říha  – atletika, Jakub Mlčoch – rychlostní kanoistika,  Milan Myšík – fourcross, Otakar Novotný – ploutvové plavání, Michal Vavrinec – taekwondo, Ondřej Vencl – fotbal.

Nejlepší sportovci – kolektivy
Michal Hanus, Martin Peterka, Jiří Šoula, Matěj Rubeš, Kateřina Prachařová – basketbal.

Nejlepší studenti
Lenka Kučerová, Zuzana Skalická, Tomáš Roček – atletika, Eva Kozáková – fotbal, Renata Nováková – plavání, Aneta Pekáčová – aerobik.

Dva v jednom. A teď opravdu nebude řeč o přípravku na vlasy, který v sobě skrývá šampon a kondicionér… Toto označení totiž pasuje také na studenty Sportovního gymnázia Pardubice. Na rozdíl od svých vrstevníků na „civilních" školách se totiž mohou rozhodnout. Pokud budou výjimečně nadaní ve svém odvětví, mohou se ihned po jeho absolvování živit sportem. Ne každý však má takové štěstí, a tak po ukončení střední školy dobrovolně podstupuje také vysokoškolské tréninkové dávky. Dlouholetý ředitel „sporťáku" MARTIN KUBRYCHT ale musí v poslední době čelit ostrým útokům, že jeho zařízení neposkytuje kvalitní vzdělání…

Tradicí je vyhlašování nejlepších sportovců a sportovců – studentů za ten daný učební rok.  Tento akt je vždy brán jako slavnostní a letos mu dodala punc přítomnost jednoho z nejslavnějších absolventů školy. Svým nástupcům přijel osobně pogratulovat veslař Jakub Hanák. A jistě jim slouží jako vzor. Může se totiž pochlubit stříbrnou medailí z olympijských her v Aténách, či titulem mistra Evropy a vicemistra světa.
Stejně jako v letech minulých ani ve školním roce 2012/13 nebyla o úspěchy bývalých studentů nouze.

„Medaile na vrcholných světových soutěžích získali  kajakářka Anna Adamová  i její bratr Jakub. Na MS startovala i Andrea Doktorová.   Na světovém šampionátu v cyklistice vybojovala dva cenné kovy Tereza Diepoldová. Na stejném MS skvěle reprezentoval Jan Bárta. Kdo viděl jeho výkon v závodě s hromadným startem, jistě se přiučil odvaze a sebeobětování. Bronzovou medaili na MS do 23 let získala  veslařka Denisa Čvančarová, která startovala i na ME dospělých. Na evropských šampionátech v basketbale reprezentovali naší vlast Petra Kulichová, Kateřina Bartoňová a Jiří  Welsch. Na hokejovém MS pro změnu oblékli národní dres Jakub Nakládal a Petr Koukal," vypočítal Martin Kubrycht, který k tomuto ještě dodává:
„Naši absolventi se v hojném počtu uplatňují v kádru  dospělých HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, v prvním mužstvu  FK Pardubice  a také v áčku BK JIP Pardubice.

Mezi nejlepší sportovce školy jsou zařazováni zejména  studenti, kteří reprezentovali   republiku na vrcholných  soutěžích jako jsou  MSJ,  MEJ, soutěže olympijských  nadějí či mezistátní utkání.
„Téměř každý rok mám možnost připravovat  veslaře na vrcholné soutěže. Proto velmi dobře vím, kolik času,  práce a  úsilí stojí  jen  vybojovat si účast na takové akci. Natož pak dosáhnout dobrého výsledku. Jak úzká je hranice mezi úspěchem či neúspěchem  v soutěži.  Co vše se musí sejít, aby se to podařilo.  A také z vlastní zkušenosti vím, jaká maličkost může rozhodnout o neúspěchu. Jen málo stačí, aby celoroční práce nedopadla podle představ. Proto  si  velmi cením toho, když mladý člověk  jde do tak riskantního podniku, jakým je snaha být mezi nejlepšími na světě. Když tomu dá přednost před průměrností a  pohodlím  těch, kteří  se o to nikdy nepokusili. Nejlepší na světě může být sice pouze jeden, ale úctu si zaslouží každý, kdo se o to pokusí bojovat," soudí ředitel sportovního gymnázia.

Sport je na jeho škole prioritou. Ale důraz na vzdělání je, nejen soudě podle dosažených průměrů některých žáků, kladen úplně stejně. Také proto absolventi nemusejí stát ve frontě na úřadu práce…
„Vážíme si jich stejně jako nejlepších sportovců. Být  výborným studentem na naší škole je velmi nesnadné. Nároky gymnaziálního studijního plánu jsou vysoké a naši svěřenci, oproti studentům  běžných gymnázií mají dost omezené možnosti pro přípravu na vyučování. Obdiv  tak zaslouží všichni, kteří i přesto dokáží výborně studovat," má jasno Kubrycht.