Ani v době největších veder se podle něj jejich koupací návyky nijak zvlášť neliší oproti zimním měsícům. „Celkem 43 procent lidí nemění své návyky spolu s příchodem letního počasí. Každý pátý Čech se v nejteplejším období roku dokonce myje pouze obden či ještě méně," popisuje výsledky průzkumu Radka Šimánková, manažerka firmy, která si jej nechala zpracovat.

Sprcha nebo vana?

Průzkum mimo jiné zjišťoval, zda je populárnější sprchování nebo koupání ve vaně. U Čechů je na prvním místě sprcha, kterou upřednostňuje 70 procent populace. Považují ji jednak za rychlejší, ale také ekonomičtější, protože výrazně šetří výdaje za vodu.
To potvrzuje i studentka Tereza Košťálová z Pardubic, která na otázku „sprcha nebo vana" odpovídá jednoznačně: „Sprše dávám stoprocentně přednost. Je mnohem rychlejší než koupel ve vaně."

Občas si i zpívá

Třiadvacetiletý Jakub Vašíček ze Závratce u Třemošnice, který pracuje v autodílně, si pak kromě toho, že dává také přednost sprše před vanou, při koupání zpívá. „Sprchuji se každý den. Je to pohodlnější a rychlejší než natáčet plnou vanu vody. A občas si přitom i zpívám, hlavně když se vrátím z nějaké veselé akce," směje se Jakub Vašíček.
Ten je však spíše výjimkou potvrzující pravidlo.
Ač by se mohlo zdát, že akustika v koupelně ke zpěvu přímo vybízí, zpestřuje si tak své koupání pouze dvacet procent Čechů. Převládají mezi nimi mladí lidé. Starší lidé si pak podle průzkumu většinou nezpívají vůbec.

Muži versus ženy

Stejně jako důchodkyně z Pardubic, která si nepřála být jmenována. „Sprchuji se, připadá mi to tak nějak čistší, ale nezpívám si u toho. Vždyť by mi voda natekla do pusy!"

I koupání ve vaně má však stále své příznivce. „Pokud bych si měla vybrat, tak vanu. Protože si ráda poležím v teplé vodě plné pěny. Krásně si při tom odpočinu," vypráví pohledná studentka z Běstviny Simona Konfrštová.
A jak je to pak s péčí mezi muži a ženami?

Možná trochu překvapující je, že mezi oběma pohlavími nejsou v tomto ohledu zásadní rozdíly, jak tomu bývalo v minulosti. Muži prý tráví v koupelně téměř stejně času jako jejich drahé polovičky.
Přesto však stále existují v mužské hygieně mezery. Zatímco 23 procent žen se sprchuje či koupe vícekrát denně, stejný počet mužů se  myje jen několikrát do týdne.

„Výsledky průzkumu odpovídají povědomí lidí, že ženy o sebe sice pečují stále častěji a lépe, ale muži je v posledních letech dohání a věnují svému tělu také více pozornosti," vysvětluje Radka Šimánková. (skr)