V krajském městě už si politici ty nejvýznamnější posty na radnici rozdělili. Jak jsou na tom ostatní města? Někde se ještě stále jedná, jinde jsou dohodnuti už delší dobu.
Velmi rychlá dohoda byla možná v Lázních Bohdanči, kde se na koalici domluvily dvě nejsilnější strany – SNK Lázeňské město kultury a uskupení Pro Bohdaneč – které dohromady získaly deset mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. Starostou se stane Ladislav Štěpánek, který vystřídá Květoslavu Jeníčkovou.

V Přelouči se změna na postu šéfa radnice konat nebude. Starostkou zůstane Irena Burešová, i když její sdružení Patrioti pro Přelouč skončilo ve volbách druhé za hnutím ANO 2011.
Nejtěžší povolební vyjednávání mají bezpochyby v Dašicích. Tam se do zastupitelstva dostalo devět subjektů. Přitom šest z nich má po dvou mandátech a další tři budou mít jen jednoho zastupitele. To se pak nelze divit, že z toho má lídr vítězného uskupení Starostové a nezávislí (14,68 procenta) a současný starosta Petr Zikmund zamotanou hlavu.

„S koalicí je to pořád stejné – ještě se stále nic neví. Všichni se mě ptají, ale křišťálovou kouli jsem pořád nenašel. Jednání bude ve středu, tak snad už se všichni vyjádří," poznamenal Petr Zikmund.

V Holicích by měl na postu starosty pokračovat Ladislav Effenberk (ČSSD). Sociální demokraté tam utvoří staronovou koalici s ODS a Stranou soukromníků ČR. Koaliční smlouva byla podepsána již 13. října, podle starosty se ale čekalo na to, až to tento týden schválí členské schůze ČSSD.

„Post místostarosty byl opět nabídnut Vítězslavu Vondroušovi z ODS, ten to ale odmítl. Proto jsme zvolili náhradní řešení a místostarostou se stane Petr Bajer ze Strany soukromníků," uvedl Ladislav Effenberk.

Zdálo by se, že nejjednodušší bude vyjednávání v Horním Jelení, jelikož tam ODS získala nadpoloviční většinu hlasů. Ale tam s tvorbou nové vlády nijak nespěchají. Ví se jen, že ve funkci starosty by měl pokračovat Petr Tupec.

„Tento týden ve středu jsou na programu poslední jednání, kde předložím všem stranám návrhy, kdo bude v radě a kdo bude místostarostou," sdělil Petr Tupec s tím, že ustavující jednání zastupitelstva by se mělo konat 5. listopadu.

Jasno je i na pardubických městských obvodech. Většinou budou malým radnicím šéfovat současní starostové. Výjimkou je druhý obvod, kde bude starostou Radek Hejný, a překvapivě také pátý obvod, kde ve své funkci končí Jiří Hájek. A to přesto, že jeho Sdružení pro Pardubice volby vyhrálo. Nahradí ho Jiří Rejda z hnutí ANO, které utvoří koalici s ČSSD, ODS, Patrioty Pardubic, Koalicí pro Pardubice a sdružením Pardubáci.