VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve volebních místnostech v Pardubicích bylo v pátek odpoledne plno

Pardubice - Úderem druhé se otevřely volební místnosti v celé republice. Pardubický deník byl u toho, když se tak stalo na Základní škole Bratranců Veverkových v centru Pardubic.

20.10.2017
SDÍLEJ:

Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

„K volbám jsem přišel proto, že k nim chodím pravidelně už celá léta a nechci vynechat,“ řekl Deníku Karel Bláha, který přešlapoval před volební místností okrsku 1005 na Základní škole Bratranců Veverkových už pár minut před jejím otevřením. S úderem druhé vkročil do místnosti, aby se stal prvním voličem v daném okrsku. „Každý rok chodím volit přesně ve dvě, abych to měl za sebou,“ vysvětlil Bláha.

Komise vítaly i lidi, kteří byli u voleb poprvé, a nebyli to jen ti, již nabyli čerstvě volební právo. „Jdu volit poprvé, od osmnácti jsem zatím nebyla. Podmínky na žití jsou rok od roku horší a to, co vláda vymýšlí, není vůbec nic hezkého. Tak jsem si řekla, že už bych asi tedy měla jít volit. Politiku moc nemusím, ale jednoduše jsem se koukla, co různé strany nabízejí a už nebylo tak těžké se rozhodnout. Zvolila jsem tu stranu, která nabízí nejlepší podmínky pro rodinu. Až budou další volby, nejspíš půjdu zase,“ svěřila se maminka Lucie Prouzová, která mířila k volbám na ZŠ Bratranců Veverkových kolem třetí hodiny.

„Účastí ve volbách chci projevit svůj názor, když mám tu možnost. Letos to je podruhé, co můžu volit, loni jsem byla nemocná, takže tentokrát je to poprvé, co jdu k volbám. Koho volit, jsem se rozhodovala podle toho, co vím z televize nebo z novin,“ řekla Kateřina Včelišová při cestě do volební místnosti na ZŠ Bratranců Veverkových.

Vyjádřit svůj názor pomocí hlasu přišli i lidé z pardubické hudební scény. „Jít k volbám považuji za naprostou nezbytnost, kor v současné době. Nemůžeme to přeci nechat jen tak na náhodě a ty hlasy nikomu nedat, protože je pak dostanou ti, které nechceme. To je pak jednoduchá volba, zda jít, nebo ne. Zatím jsem nikdy volby nevynechal. Dříve jsem věděl jasněji koho volit, poslední dobou už je to těžší, ale teď, když už jsem tady, tak jsem rozhodnut,“ okomentoval svůj postoj Miroslav Papež, provozovatel pardubického hudebního klubu Žlutý pes, který volil na ZŠ Bratranců Veverkových.

K volbám na ZŠ Bratranců Veverkových dorazil krátce po otevření volebních místností i hokejový trenér Vladimír Martinec. „Chodit k volbám je normální, nevím, jestli jsem vůbec někdy vynechal od 60. let, kdy jsem byl poprvé. O tom, koho budu volit, nemám jasno téměř nikdy, vždy ještě těsně před volbami přemýšlím, který ten lístek do obálky vložit. Takto brzo jsem dorazil volit zaprvé kvůli tomu, že to chci mít za sebou a zadruhé proto, že mám ještě odpoledne nějaké úkoly a večer se od šesti hraje hokej,“ podotkla hokejová legenda.

K urnám samozřejmě našli cestu i politici. Jednoho z nich zastihl Deník přesně ve dvě hodiny. „Každý máme svoji představu, jak by měl stát nebo politika vypadat a abychom to mohli realizovat, tak bychom měli přijít k volbám. Jsem tu už od otevření volebních místností, protože mám zajišťování voleb společně s tajemnicí obvodu na starosti. Musíme tudíž objet všech dvacet volebních místností v našem obvodu a začínáme vždy právě tady na Bratrancích Veverkových,“ okomentoval otevření volebních místností starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík, kterého Deník zastihl, jak odvolil a následně obcházel všech osm volebních místností na ZŠ Bratranců Veverkových.

Taktéž v budově ZŠ Dubina volí voliči z osmi okrsků – celé sídliště plus lidé z Hůrek. V místnostech se občas kolem tři čtvrtě na čtyři nakupilo více lidí, kteří si museli stoupnout do fronty, kde čekali, až se uvolní místo za plentou.

„K volbám chodím pravidelně, pokaždé zvažuji, jakou stranu zvolím, někdy je to těžké, například letos. Zatím jsem ještě ale volby nevynechal,“ prozradil Jan Hrdlička, volící kolem půl čtvrté na dubinské škole.

„K volbám jdu, protože mě zajímá, co se v tomto státě bude dít. Budu volit toho, s jehož názory bude souznít a jehož propagace se mi bude líbit. Letos bylo těžké se rozhodnout, ale zvolil jsem stranu ANO, už jen proto, že odmítá přijetí eura. Bylo by to podle mého zbytečné a zdražovalo by se. Volit jdu podruhé, čili jsem zatím vždy byl,“ prozradil mladík Petr Doležal na cestě k urně na ZŠ Dubina.

Zatímco na volebních místech, kde je více volebních místností, jako je třeba ZŠ Bratranců Veverkových nebo právě dubinská základní škola, je první dvě hodiny opravdu „šrumec“, tak tam, kde volí voliči pouze z jednoho okrsku, je znatelně méně rušno, jako třeba ve Spojile. Na spojilské voliče čeká urna v útulné místnosti přízemní budovy obecního úřadu. Tam odvolil i Jan Zahálka. „Vybral jsem si stranu, které věřím a tu jsem taky zvolil. Letos se mi vybíralo docela lehce, upnul jsem se na jednu stranu, kterou jsem před volbami sledoval a ta se mi líbila. K volbám chodím vždy,“ prozradil při cestě od urny spojilský občan.

„Volit chodím proto, že mi veřejné dění není lhostejné. Ne, že bych si myslel, že jeden hlas něco zásadního změní, ale na druhou stranu nejít volit, neměl bych pak morální právo na politiky během volebního období nadávat. K letošním volbách bych vyzval všechny, ať jdou volit a volí uvážlivě demokratické strany, “ řekl Viktor Kalabza, volící ve třídách ZŠ Spořilov.

Volební komisaři, kteří chtějí volit, si musejí odběhnout odvolit do svého okrsku během dvouhodinové pauzy, na kterou mají nárok, nebo si zařídit voličský průkaz. Nejlépe jsou na tom ti, kteří mají svou urnu takřka za rohem. „Sedím ve volební komisi na ZŠ Staňkova a volím v jiném okrsku, jehož místnost je ale také na Staňkovce, takže si jednoduše na chvíli odběhnu. Volit určitě chci, a to proto, abych vyrovnal hlasy lidí, kteří tam házejí strany s komunistickým nebo fašistickým smýšlením a také proto, že mi není jedno, kdo tam bude sedět. Myslím, že nikomu to jedno být nemělo,“ vyjádřil se student Jakub Šidlák.

„Myslím si, že je důležité, aby lidé chodili volit. A aby to bylo možné, musí sedět někdo ve volebních komisích, takže jsem si letos řekla, že letos tímto způsobem pomůžu a udělám tak něco navíc, než abych jen odvolila. Příjemné je i to, že člověk za sezení v komisi dostane finanční odměnu. Zajímalo mě také, jak to všechno v zákulisí voleb organizačně funguje, jak je zabezpečená urna a tak. Protože jsem z Pelechova, kde volíme v Lipolticích, zařídila jsem si volební průkaz, abych nemusela jezdit volit tam. Vyzkouším si tudíž i volbu s voličským průkazem,“ prozradila studentka Andrea Jarolímová pár minut před otevřením místností na ZŠ Bratranců Veverkových.

„Kamarád mi poslal formulář pro volebního komisaře, tak jsem si řekl, že do toho půjdu; je to dobrý přivýdělek. Letos jsem v komisi už podruhé, při loňských krajských volbách jsem seděl v komisi na Gymnáziu Mozartova. Tam i volím, a protože nemám zařízený voličský průkaz a chci volit, tak využiju dvouhodinové pauzy, na kterou mám nárok a odskočím si odvolit do Polabin,“vysvětlil volební komisař ze ZŠ Bratranců Veverkových student Miroslav Hakl.

„Volit chodím pravidelně už od osmnácti. Každopádně teď jdu především proto, že kolem sebe (i v rámci rodiny) vidím spoustu lidí, kteří se chystají volit strany, se kterými zásadně nesouhlasím. Tak věřím, že můj hlas a hlasy podobně smýšlejících něco změní nebo alespoň vyváží,“ řekla Deníku Barbora Valentová.

„Chodím k volbám pravidelně. Už jsme odvolil. Letošní kampaň se mi obecně vůbec nelíbila, byla velmi populistická. Líbila se mi ovšem volební místnost na obecním úřadu, kde před vchodem seděla kočka,“ povšiml si student Tomáš Horák, který vhodil obálku se svým hlasem v Ostřešanech. Jaroslav PraislerAutor: Redakce

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Technicko-administrativní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Lázně Bohdaneč. , Technicko-administrativní do kalibrační laboratoře. Požadujeme znalost PC, vzdělání ÚSO., Nástup možný ihned, možno i na zkrácený úvazek., První kontakt telefonicky.. Pracoviště: František knížek, A. Dvořáka, č.p. 609, 533 41 Lázně Bohdaneč. Informace: František Knížek, +420 777 343 667. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 23 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník/zámečnice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce Staré Čívice, Stavba silničních vozidel - pojízdných prodejen, Závodní stravování nebo stravenky, vánoční odměny, prodloužená dovolená, docházkový příplatek, První kontakt telefonicky. Pracoviště: Lambert cs spol. s r. o. (v němčině lambert cs gmbh), Přeloučská, č.p. 251, 530 06 Pardubice 6. Informace: Ladislav Víšek, +420 466 971 536,731 612 301. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 17 000 Kč Elektromechanici Montážní technik/technička (MaR, elektro) i pro absolventy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Je nás potřeba víc, rozšiřujeme tým a hledáme nové sympaťáky, kterým sluší montérky a jsou rádi, když nemusí být každý den na stejném místě. A co obor elektro (MaR)? Pořád něco opravuješ a snažíš se udržet v chodu? Pokud ti nevadí že ujíždíme na ROCKu a né POPu - čti dál., Místo pracoviště - Přelouč. nástup možný ihned/dohodou, Nástup možný IHNED na dobu určitou s možností prodloužení. , Co budeš dělat?, o každé ráno si oblečeš montérky a vyrazíš s ostatními do terénu, o SUMO? servis, údržba, montáž a oprava - úkoly jsou jasný, , Co zajímá nás?, o máš papír v kapse alespoň výučák z oboru elektro (měření a regulace) a platnou vyhlášku 50/1978 Sb.? Super, bez toho by to nešlo, o máš zkušenosti v oblasti montáže nebo servisu? Super, máš malé bezvýznamné plus, o máš chuť se naučit každý den něco nového? Super, tebe právě hledáme, o nebojíš se práce? Super, flákače nehledáme, o nemáš ručičky dozadu? Super, budeš je potřebovat, , A co ti na oplátku nabídneme my?, o za málo peněz hodně muziky - to u nás rozhodně neplatí, o povyskočit na pódium klidně můžeš - vůdce smečky z tebe může být, o ovoce k snídani a oběd skoro zadáčo, o kopec srandy na firemních akcích, kterých není fakt málo - účast na rockových festivalech povinná, o kapr a šáňo, předtím, než si odejdeš válet šunky mezi placeným vánočním volnem, , Místo je vhodné i pro absolventy. , První kontakt telefonicky (v pracovní době 8:00 - 16:00) nebo e-mailem.. Pracoviště: S u m o s.r.o. - provozovna, Pardubická, č.p. 1400, 535 01 Přelouč. Informace: Lucie Havelková, +420 605 248 049. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 65 535 Kč Finanční poradci specialisté Regionální ředitel. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT : Šantrůčková Veronika, tel.kontakt: 605008493, Regionální ředitel, Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá zkušeného kolegu s praxí na pozici Regionální ředitel/-ka. , , Náplň práce: , - vedení krajské pobočky; , - vedení výběrových řízení; , - školení obchodních dovedností; , - plnění stanovených cílů; , - zodpovědnost za výsledky svěřené obchodní skupiny , , Požadujeme: , - výborné manažerské a organizační schopnosti; , - komunikativní a obchodní dovednosti; , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – minimálně maturita (ekonomického směru) , - zkušenosti ve finančnictví a licence PPZ, , - bezúhonnost; , - ŘP skupiny B – aktivní řidič , , Nabízíme: , - zázemí kanceláře a veškerý servis , - klientelu přidělenou společnosti – předem domluvené schůzky zajišťuje centrála společnosti , - vybudovaný tým spolupracovníků ve svěřeném regionu , - pohyblivou složku - odměny ze svěřeného regionu + pasivní příjem , - pravidelná školení a porady , - možnost kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.karierafi.cz a nebo zašlete svůj životopis na e-mail: personal.oddeleni.hk@financni-institut.cz, , Šantrůčková Veronika, tel.kontakt: 605008493. Pracoviště: Finanční institut - zelené předměstí, Jahnova, č.p. 8, 530 02 Pardubice 2. Informace: , .

Brankář Pardubic Ondřej Kacetl.

Pouze jeden gól. Pardubice na Spartě nebodovaly

Cigarety. Ilustrační foto.

Celníci likvidovali zajištěné zboží

Spása Hvězdy. Jen o půl bodu

Pardubice - Baráž o účast v atletické extralize družstev mužů se konala za účasti osmi týmů v Ústí nad Labem a závodníci Hvězdy Pardubice splnili cíl, s nímž na sever Čech jeli.

Studenty pardubické univerzity čeká řada novinek

Pardubice - Na Univerzitě Pardubice v pondělí startuje 69. akademický rok.

Retroměstečko: Různorodý program, zajímavá technika

Pardubice - V neděli pokračuje v opuštěných kasárnách na Zborovském náměstí Retroměstečko.

Dočkal se, má první medaili

Pardubice, Kladky - Pardubický orientační běžec Tomáš Kubelka získal svůj první individuální cenný kov z mistrovství České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT