Ta se zmíněným předmětům věnuje i ve svém volném čase. Letos se studentka maturitního ročníku již pošesté účastnila Festivalu vědy a techniky, jehož krajské kolo se uskutečnilo ve Výstavním a společenském centru Ideon.

Co je cílem vašeho letošního projektu?
Jedná se o primární výzkum. Zjišťuji hodinový tok kosmického záření, jakou má energii a na jakých všech meteorologických faktorech záleží.

Na festivalu jste již pošesté…

Ano, nyní se druhý rok účastním s fyzikálním projektem, předchozí projekty byly chemického rázu. Musím říci, že jsme měli na chemii a nyní na fyziku skvělou paní učitelku Marii Poštovou, která mě dokázala nadchnout  pro práci v laboratoři.

Kolik zabere takový projekt času? Dá se to vůbec stíhat společně se školou?

Stíhá se to těžko, ale vždycky se to dá nějak nakombinovat. Člověk má prostě jen méně volného času a nespí osm hodin denně. Hlavně z toho pak jsou krásné výsledky. Například Ústav technické a experimentální fyziky mně po jedné pražské soutěži nabídl spolupráci a možnost pro ně příští rok pracovat.

Vy jste v maturitním ročníku. Již víte, kam budou po gymnáziu směřovat vaše kroky?

Ještě nejsem úplně rozhodnutá. Přihlášky na vysoké školy jsem již poslala. Chci jít do Prahy na Univerzitu Karlovu na matematicko-fyzikální fakultu na obecnou fyziku. Ale hlásím se i na přírodovědeckou fakultu na obor biologie.

Čím vám tato soutěž pomohla?

Měla jsem možnost podívat se do laboratoří a poznat se s vědci, kteří mě brali jako skutečnou kolegyni a ne pouze jako malého žáka.