Pozemky v exekuci

V některých případech se může jednat i o trestněprávní odpovědnost, radnice však otálí s jejich oznámením policii, řekli novinářům zastupitelé Alena Janáková a Petr Torhan. Vyjádření vedení města se nepodařilo získat, místostarosta Jan Foldyna (KSČM) již před časem odmítl poskytnout podklady k některým případům s tím, že jsou určeny pouze pro zastupitele.

Radnici představitelé dašické opozice vytýkají, že před pěti lety darovala místnímu podnikateli rozsáhlé pozemky, a přestože nesplnil podmínky dané darovací smlouvou, pozemky prodal a nezačal na nich budovat byty, město je nevymáhá zpět.

Přitom po několika obchodních transakcích jsou pozemky v současnosti v exekuci. „Doufám, že si je nebudeme muset kupovat zpět,“ prohlásil Petr Torhan.

Město podle opozičních zastupitelů také nevymáhá 1,6 milionu korun po stavební firmě BOSS, ačkoliv fakturu na tuto částku kvůli reklamacím a nesplnění smlouvy vystavilo již v roce 2008 a platnost by mohla být promlčena.

Radnice nakonec pověřila vymáháním sumy člověka, který firmu v 90. letech minulého století zakládal.

Dašice mají rovněž vracet několik milionů korun, neboť nedodržely podmínky evropské dotace na rekonstrukci kulturního domu. Podle právničky, kterou si město najalo, lze dovodit i trestněprávní a občanskoprávní odpovědnost bývalého starosty Ladislava Racka, neboť byl zřejmě porušen zákon o zadávání veřejných zakázek a průběh výběrových řízení byl zfalšován.

K podobným závěrům došla i komise města ustavená před časem zastupiteli k prošetření celé věci.

Trestní oznámení?

„Asi podáme trestní oznámení sami jako občané Dašic. Vedení města se na policii pravděpodobně neobrátí,“ řekla Alena Janáková.

Městu rovněž stále hrozí, že bude muset vrátit státní dotaci na výstavbu nájemních bytů. Suma by včetně očekávaného penále přesáhla 20 milionů korun. Pro město se zhruba 2500 obyvateli to představuje více než dvě třetiny ročních příjmů. Radnice požádala Finanční ředitelství v Praze o prominutí plateb.

(zr, čtk)