Hokejový klub HC Dynamo Pardubice je se třemi extraligovými tituly po Spartě druhým nejúspěšnějším českým klubem 21. století. Jenže poslední měsíce to vypadá na soumrak pardubického hokeje. Klub se potácí na 12. místě a v této chvíli má blíž k barážovým vodám než k postupu do předkola play off.

Velmi důležitý duel čeká hokejisty Dynama v pátek, kdy jedou do Litvínova. Případná prohra by mohla znamenat pád na dno tabulky.

Taková situace nenechává chladným ani vedení města, jelikož Pardubice jsou stále menšinovým vlastníkem hokejového klubu a ročně do tohoto sportu investují miliony korun. Schůze představenstva klubu, ve kterém figurují i primátor Martin Charvát a jeho náměstek Jiří Rozinek, je naplánováno na konec ledna.

Jak budou hodnotit své výsledky?

„Na schůzi představenstva bychom měli dostat rozbor současné situace. Netuším, co se děje, proto chci znát názor odborníků. Zajímá mě, jak bude nové vedení klubu hodnotit své dosavadní výsledky," poznamenal Martin Charvát.
Ten i přes neuspokojivé výsledky posledních dní zůstává optimistou.

„Cesta je ještě dlouhá, stále zbývá celá jedna čtvrtina základní části. Ekonomika klubu je stabilizovaná, splácíme nyní dluhy, které tady vznikly někdy před 3,5 roky. Ekonomické problémy tedy v klubu nejsou, spíš je to taková blbá nálada. Je ale třeba upozornit, že na chvostu tabulky se pohybují tři až čtyři mužstva, která chtěla hrát nahoře," konstatoval pardubický primátor.

Na město se prý klub může spolehnout. „Město Pardubice je pro klub stabilním partnerem. Plníme všechny své závazky vůči klubu," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Politici si na pravidelných zasedáních představenstva nechávají skládat účty, přímo do řízení klubu ale zasahovat nemohou. Mnoha fanouškům je trnem v oku přestupní politika vedení pardubického hokeje. Nevoli vyvolal třeba nedávný prodej útočníka Jakuba Svobody do Karlových Varů. Za Svobodu zatím nepřišla adekvátní náhrada, navíc klub posílil soupisku Karlových Varů, které jsou přímým konkurentem Dynama v dolních patrech tabulky.

Vysvětlí, kdo 
přišel a odešel

„Během sezony nemůžeme do řízení klubu vstupovat. Necháme si ale na konci ledna od generálního manažera Pavla Rohlíka vysvětlit, kdo přišel a odešel a z jakých důvodů," podotkl Martin Charvát.

Diskuse se vedly také kolem odchodu talentovaného brankáře Karla Vejmelky do brněnské Komety. Za toto rozhodnutí managementu se primátor postavil.

„Bylo to správné manažerské rozhodnutí. Kolem brankáře Vejmelky byly dlouhodobé rozpory s jeho rodiči. Takhle klub alespoň získal za tohoto hráče odstupné," sdělil Deníku primátor.

Na případné posílení mužstva před koncem sezony má vedení Dynama už jen několik dní. Uzávěrka přestupů je totiž tradičně na konci ledna. Posily by Pardubice potřebovaly především v útoku, jelikož v posledních zápasech se zranil kapitán Tomáš Rolinek. Při zápase s Libercem tak dokonce ve čtvrtém útoku musel nastupovat obránce Jan Ščotka.

Politici oceňují alespoň snahu hokejistů v posledním domácím zápase.

„Představy před sezonou byly jiné. V zápase s Libercem se hokejisté snažili, ale bylo vidět, že lídr ligy je individuálně na výši. Prohra 2:3 ovšem pro Pardubice není ostuda," nechal se slyšet náměstek primátora a člen představenstva klubu Jiří Rozinek.

ANKETA: Jak dopadne letošní sezona pro hokejové Dynamo?

Jakub Jeřábek, právník
Dynamo bude po základní části hrát o udržení. To zcela odpovídá kvalitě kádru, který nekompetentní trojice Šmidberský – Šebek – Salfický pro letošní sezonu připravila, ačkoliv před jejím startem vyhlásila útok na třetí místo. Po dramatickém play out skončí Dynamo na 12. příčce, když pod sebe v tabulce dostane Karlovy Vary a Vítkovice.

Josef Pejchal, herec
Věřím, že to Pardubice zvládnou a vyhnou se baráži. Byla by škoda, kdyby tohle město mělo přijít o nejvyšší hokejovou soutěž. To, že je klub pár bodů od sestupu, snad hráče probere. Dynamo má hokejisty, kteří umí rozhodnout zápas, ale samozřejmě musí fungovat celý tým. To je podobné jako v divadle, jeden herec sám také nic nezmůže.

Jakub Janda, šéf prodeje
Na hokej chodím už od sezony 1992/1993. Chci věřit a věřím, že se Dynamo v extralize zachrání. Je třeba ale přidat pardubické srdce, bojovnost, větší hlad po vítězství a také získat zpět na svou stranu podporu diváků. Ti se od klubu při nepříliš povedeném období odklonili, což by asi žádný pravý fanoušek svého týmu udělat neměl…

Robert Záruba, hokejový komentátor České televize
Netroufám si tipovat. Ztráta na předkolo zatím není tak velká, bodovat ale budou i ostatní týmy. V posledních sezonách se ale vždy jeden tým z poslední čtyřky dokázal na poslední chvíli dostat do play off. Play out bude letos hodně zajímavá soutěž. Ještě zajímavější by to bylo, kdyby se hrála rozšířená baráž.

Otakar Janecký, bývalý pardubický hokejista
Bylo by krásné, kdyby se Pardubice dostaly do první desítky, ale nyní musíme spíš řešit otázku, aby tým nemusel hrát baráž. Bude to fyzicky i psychicky náročné. Jako správný Pardubák doufám, že se nám baráž vyhne. Nedovoluji si ale tipovat, které týmy nakonec budou prolínací soutěž o extraligu hrát.

Luděk Burian, ředitel Gymnázia Dašická
Já jsem vždy optimista. Byl bych samozřejmě rád, kdyby se Pardubice dostaly mezi deset nejlepších týmů a zahrály si předkolo play off. Ale myslím si, že Dynamo nakonec spíš skončí mezi 11. a 14. místem. Věřím, ale že v play out pardubičtí hokejisté uspějí a v nejvyšší hokejové soutěži se zachrání.